Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W Wapnie znów zawaliła się ziemia. Kopalnia nie działa od 1977 roku, a skutki mieszkańcy odczuwają nadal (video)

Zdjęcie aktualności W Wapnie znów zawaliła się ziemia. Kopalnia nie działa od 1977 roku, a skutki mieszkańcy odczuwają nadal (video) fot. facebook/ Wapno - Druga Strona Medalu

W Wapnie doszło do zapadnięcia się ziemi. Zapadlisko powstało na terenie tak zwanego „gipsiaka”. Jest to związane z funkcjonowaniem tam w przeszłości kopalni soli.

- Sytuacja na tą chwilę jest stabilna i nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom miejscowości Wapno. Teren jest monitorowany 24 godziny na dobę przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Wapno w oparciu o uruchomione procedury zarządzania kryzysowego. - poinformował na stronie gminy wójt Maciej Kędzierski.

O zapadlisku poinformowany został m.in. Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu czy Starostwo Powiatowe w Wągrowcu. Jak zaznacza wójt - Jestem w stałym kontakcie z wymienionymi organami w celu monitorowania obecnej sytuacji.

Jednocześnie wójt Wapna zwraca się do mieszkańców, by nie zbliżali się do zapadliska.

W sierpniu 1977 roku w kopalni doszło do największej katastrofy górniczej w PRL-u. W związku ze złamaniem zasad bezpieczeństwa doszło do zalania szybów kopalni, a to z kolei doprowadziło do osunięcia się ziemi. Zniszczonych zostało wiele budynków, w tym bloki, w których mieszkali górnicy z rodzinami. Ewakuowano wtedy blisko 1,4 tys. Osób. Zostali oni rozwiezieni po okolicznych miejscowościach i miastach: Wągrowca, Złotowa, Szubina, Piły, a nawet Poznania. Władze PRL próbowały ukryć wiadomość o katastrofie przed opinią publiczną.

(Maciej Januchowski)