Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie szuka autorów rysunków pochodzących z 1946 roku

Zdjęcie aktualności Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie szuka autorów rysunków pochodzących z 1946 roku fot. Magdalena Borowska

Dawny konkurs rysunku sprzed prawie osiemdziesięciu lat stał się przyczyną poszukiwań autorów i autorek prac. Wiosną 1946 roku Ministerstwo Oświaty zorganizowało dla młodzieży konkurs plastyczny o tematyce wojennej. Prace napłynęły z całej Polski, w tym także z Gniezna, mówi Wojciech Jędraszewski z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo".

Rysunki przedstawiają różne wspomnienia i obrazy z wojny. Ówczesna rzeczywistość była traumatyczna, na pracach widać między innymi wypędzanie mieszkańców z domów i mieszkań czy egzekucję. Archiwum Akt Nowych w Warszawie chce do swoich zbiorów przeprowadzić wywiady z autorami i autorkami rysunków. Kilka osób już udało się odszukać.

Na tę chwilę Wojciech Jędraszewski dysponuje zaledwie kilkoma rysunkami. W planach jest jednak pozyskanie pozostałej części, mówi Dariusz Pilak dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. set. rysunki pilak Poszukiwani są uczniowie i uczennice szkół podstawowych numer 3, 4, 5 i 6, którzy brali udział w konkursie plastycznym z motywem wojennych wspomnień, lub osoby, które mogą coś więcej na ten temat powiedzieć. Zgłaszać można się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie lub bezpośrednio do pana Wojciecha Jędraszewskiego.

(Magdalena Borowska)