Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Zdjęcie aktualności Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w mieszkaniu? fot. nadesłane

Światło tworzy klimat i przynosi komfort. Wpływa tak samo na mieszkańców domu, jak i na jego wnętrze. Dlatego ważny staje się jego odpowiedni wybór. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w mieszkaniu. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę i jakie rodzaje oświetlenia wybrać do poszczególnych pomieszczeń.

Strefy w mieszkaniu

Przede wszystkim istotnym aspektem są wydzielone w mieszkaniu strefy. Oświetlenie zaplanowane dla strefy wypoczynku będzie inne od tego, które znajdzie się w strefie pracy. Warto zwrócić uwagę na to, że w jednym pomieszczeniu możemy mieć kilka stref. Podchodząc do planowania oświetlenia w salonie, wcale nie jest takim oczywistym to, że dobieramy w nim jedynie lampy odpowiednie dla strefy relaksu. Jedno z drugim możemy sensownie pogodzić. O tym, jakie oświetlenie zaplanować dla danej strefy, piszemy więcej poniżej.

Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu

Zastanawiając się nad tym, jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu, a także jakie lampy wybrać, pod uwagę należy wziąć kilka kwestii: wspomniane wcześniej strefy, wielkość danego pomieszczenia, jego wysokość oraz liczbę zastosowanych w nim dodatków. Im więcej mamy ozdób, tym mniej wyraziste powinny być wybrane do niego lampy.

1. Lampa wisząca

Może oświecić zarówno całe pomieszczenie, jak i jedynie jego fragment. Zależy to od wysokości jej zawieszenia. Popularne dziś staje się wieszanie designerskich lamp nad stołem czy blatem kuchennym. Same w sobie są świetnym elementem dekoracyjnym, a przez światło, które zapewniają, dobrze odnajdują się w strefach jadalnianych czy kuchennych. Są one także uzupełnieniem oświetlenia salonu. Duże lampy sufitowe powinny jednak znajdować się w jednej tylko strefie dla danego pomieszczenia.

2. Lampa podłogowa

Pasuje do salonu, biura czy przedpokoju. Nie jest ona nigdy głównym oświetleniem, lecz dobrze dobrana staje się niezwykłą pomocą. W salonie można umieścić ją przy kanapie, pozwalając na swobodne czytanie książek. W biurze zastępować może lampę stojącą na biurku, jeśli tylko jest ona regulowana i dowolnie możemy sterować światłem. Rozwiązaniem genialnym w swej prostocie staje się także lampa stojąca z włącznikiem przy wejściu do pomieszczenia.

3. Lampki stołowe

To przede wszystkim wizytówki stolików nocnych. Delikatne oświetlenie, które zapewniają, tworzy przytulny nastrój. Sprawdzą się również na stolikach kawowych, podkreślając je i pełniąc funkcję dekoracyjną.

4. Kinkiety

Czasem to one zastępują lampki stołowe przy łóżku. Dostępne w coraz to ciekawszych formach. Pasują głównie do strefy wypoczynku, także w salonie, choć spotkać możemy je coraz częściej w łazienkach. Umieszczone obok lustra stylowe lampki ścienne z elementami mosiądzu czy dekoracyjnymi żarówkami coraz częściej ustępują miejsca listwom ledowym. Tak samo jak stosowanym dotąd płytkom łazienkowym – panele winylowe, świetnie zresztą współpracujące z ozdobnymi lampami. Warto wiedzieć, że panele winylowe są odporne na wodę, dlatego śmiało mogą być stosowane w łazienkach, zapewniając na przykład wygląd drewnianej, betonowej czy marmurowej podłogi.

5. Dla małych pomieszczeń

Korzystnym rozwiązaniem stają się lampy, które zapewniają dużo światła, szczególnie tego skierowanego ku górze lub obejmującego całe pomieszczenie (np. poprzez przezroczysty klosz). Im jest jaśniej, tym pomieszczenie wydaje się większe. Z tego też powodu w małych pokojach dobrze sprawdza się jasna podłoga i jasne ściany. W połączeniu z dobrze rozplanowanym oświetleniem możliwe jest optycznie nadanie lekkości i przestronności wnętrzu. Jasna podłoga to także nieodzowny element stylu skandynawskiego, który kocha lampy o prostych liniach i wzorach geometrycznych.

6. Dla dużych pomieszczeń

Lepiej jest sięgnąć po lampy punktowe, których światło skierowane jest w dół. To nada im domowego charakteru, czyniąc je bardziej przytulnymi. Lamp z pewnością powinno być więcej, szczególnie różnych ich rodzajów, np. część lamp nisko wisząca nad stołem, część stojąca w określonych strefach.

Światło białe czy żółte

Wybór lamp to jedno, a wybór żarówek drugie. Pamiętaj, że istotne jest również to, na jaki kolor światła się zdecydujesz – białe czy żółte? Białe światło dobrze sprawdza się w biurze czy kuchni. Wszędzie tam, gdzie oczekujesz dobrej widoczności i skupienia na tym, co robisz. Z kolei żółte światło daje poczucie przytulności, wycisza i świetnie nadaje się do salonu czy sypialni.

(materiał partnera)