Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wójtowie i burmistrzowie z powiatu wągrowieckiego jako pierwsi mogą zostać ukarani za przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej

Zdjęcie aktualności Wójtowie i burmistrzowie z powiatu wągrowieckiego jako pierwsi mogą zostać ukarani za przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej fot. WRFM

Sąd Rejonowy w Wągrowcu jako pierwszy w Polsce rozpatrzył zażalenie na postanowienie Prokuratury Rejonowej w Wągrowcu o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie nadużycia uprawnień przez Wójta Gminy Wapno poprzez przekazanie Poczcie Polskiej S.A. danych osobowych wyborców - poinformowała Sieć Obywatelska Wachdog.

Organizacja informowała o tym, że będzie składała  zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez gminy, które przekazały dane wyborców Poczcie Polskiej. W sprawie dotyczącej Wójta Gminy Wapno Prokuratura stwierdziła, że przekazanie danych nie było przestępstwem. Wągrowiecki sąd rozpoznając zażalenie, uchylił postanowienie Prokuratury i wskazał, że przekazanie danych Poczcie Polskiej należy rozpatrywać w kontekście art. 7 Konstytucji RP to jest „organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Zdaniem sądu, co było również wskazane w załączonych do zawiadomień opinii, na dzień przekazania danych wyborców nie weszły w życie przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w tym roku. Takie działanie Wójta Gminy Wapno było możliwe dopiero od 9 maja.

Podobne zażalenia zostały złożone na decyzję prokuratora w sprawach wójta Gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka i burmistrza Gołańczy Mieczysława Durskiego, a także burmistrza Margonina Janusza Piechockiego. Wszyscy oni przekazali dane swoich mieszkańców Poczcie Polskiej.

(Maciej Januchowski)