Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wojewoda Wielkopolska i Marszałek Województwa deklarują wsparcie organizacyjne i finansowe przyszłorocznych obchodów milenium koronacji pierwszych królów w Gnieźnie. Mówiono o milionach złotych.

Zdjęcie aktualności Wojewoda Wielkopolska i Marszałek Województwa deklarują wsparcie organizacyjne i finansowe przyszłorocznych obchodów milenium koronacji pierwszych królów w Gnieźnie. Mówiono o milionach złotych. fot. Magdalena Borowska

Nie tylko List Intencyjny, ale też konkretna deklaracja wsparcia organizacyjnego i finansowego padła podczas wizyty w czwartek 13 czerwca w Gnieźnie Wojewody Wielkopolskiej i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Obydwa samorządy wchodzą w skład Komitetu Honorowego przyszłorocznych obchodów Tysięcznej Rocznicy Koronacji Pierwszych Królów w Gnieźnie. Wstępny zarys i plan wydarzeń powstał podczas spotkań roboczych. Teraz przed organizatorami intensywny czas doprecyzowania szczegółów i kalkulowania kosztów. A te będą oscylować wokół milionów złotych. Mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Poza głównymi obchodami koronacyjnymi, połączonymi ze świętowojciechowymi wydarzeniami, planowane są liczne wystawy, publikacje i spotkania. Imprezy zarówno kameralne, jak i plenerowe, widowiska i przedsięwzięcia o charakterze publicznym, a nawet państwowym, będą wymagały sporych nakładów. Siły i środki mobilizuje również Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska.

Główne obchody Tysięcznej Rocznicy Koronacji Pierwszych Królów Polski odbędą się w Gnieźnie w kwietniu, jednak świętowanie będzie rozłożone także na pozostałą część 2025 roku.