Już 1 czerwca Gniezno po raz kolejny dołączy do ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski i stanie do walki z blisko 80 samorządami. Celem, obok sportowej rywalizacji, pozostaje przede wszystkim promocja codziennego korzystania z roweru jako środka transportu, aktywności i sposobu na zdrowy styl życia. Mówi Michał Powałowski, prezydent Gniezna.
Nie zabraknie też wewnętrznych rywalizacji i dodatkowych wydarzeń motywujących uczestników. Zaplanowano spotkania integracyjne, wyzwania rowerowe i dodatkowe kategorie z nagrodami dla różnych grup wiekowych. Do wspólnego kręcenia kilometrów zachęcać będą również lokalne środowiska i organizacje społeczne. Właściwą rywalizację poprzedził trening. Reprezentant Gniezna, Pan Witosław Szczepankiewicz zajął w nim drugie miejsce.
Organizatorzy zachęcają, by przygotowania rozpocząć jeszcze przed startem rywalizacji. Kluczowe jest pobranie lub aktualizacja aplikacji Aktywne Miasta, za pomocą której rejestrowane będą przejechane kilometry. Istotny pozostaje również wybór Gniezna jako miasta reprezentowanego podczas zmagań. Początek zmagań wystartuje dokładnie o północy 1 czerwca, mówi Szymon Drzewiecki, koordynator Rowerowej Stolicy Polski w Gnieźnie.
Zadbano także o działania związane z bezpieczeństwem. Jeszcze przed inauguracją, 30 maja podczas Prezydenckiego Dnia Dziecka na placu świętego Wojciecha, mieszkańcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan techniczny swoich rowerów. Mobilny serwis będzie działał między godziną 11.00 a 14.00.
