Na ulicy Pocztowej w Gnieźnie pojawił się znak czasowo ograniczający dopuszczalny tonaż pojazdów. Ma to poprawić komfort mieszkańców skarżących się na długotrwałe uciążliwości. O sprawie informowaliśmy w Waszym Radiu ponad rok temu. Wtedy zdesperowani członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej protestowali i zbierali podpisy pod petycją do władz PKP PLK o zamknięcie bocznicy kolejowej. Wypełnione po brzegi ciężarówki transportujące kruszywo od dłuższego czasu powodują spore uciążliwości, takie jak kurz, hałas, drgania, czy pęknięcia zabytkowych budynków mieszkalnych. Na likwidację bocznicy Spółka się nie zgodziła, poszła jednak na pewne ustępstwa. Z inicjatywy miejskich urzędników, na ulicy zainstalowano znak drogowy, który ogranicza możliwość przejazdu ciężkiego transportu poza wyznaczonymi godzinami. Ma to być kompromis pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców a funkcjonującą stacją przeładunkową, mówi Joanna Śmigielska zastępczyni prezydenta Gniezna.
Zgodnie z literą prawa, konieczne było przejście całej niezbędnej procedury, polegającej w pierwszej kolejności na skontaktowaniu się z przedstawicielami PKP, pytając ich o zdanie i prosząc o akceptację czasowego ograniczenia tonażu. Po uzyskaniu pozytywnego stanowiska, przygotowano projekt organizacji ruchu, który trafił pod konsultacje do starostwa powiatowego, gdzie został zaakceptowany. Znak już został zainstalowany, jednak nie satysfakcjonuje wszystkich stron konfliktu. W sprawę zaangażował się Paweł Kamiński radny Ziemi Gnieźnieńskiej, który od początku wspierał mieszkańców i próbował im pomóc. Jego zdaniem postawienie znaku nie załatwia sprawy, a jedynie daje wrażenie, że coś zostało zrobione.
Zdaniem radnego ograniczenie tonażowe powinny być już dużo wcześniej wprowadzone i to bez limitu czasowego. Kamiński postuluje o przeniesienie bocznicy na stronę południową miasta i skomunikowanie jej z ulicą Słoneczną, co w konsekwencji całkowicie wyprowadziłoby ciężki transport z zabytkowego centrum Gniezna. A co o postawieniu znaku sądzą mieszkańcy ulicy Pocztowej?
Znak wprowadził ograniczenie tonażu do 20 ton, z wyłączeniem dostaw w godzinach od 8:00 do 14:00. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialna jest policja.