Filip Waligóra, nowy dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, zwołał konferencję prasową, podczas której przedstawił aktualną sytuację finansową lecznicy. Poinformował też o planach inwestycyjnych na przyszłość. Jak wyjaśnia dyrektor, na kondycję finansową placówki wpływa bieżąca sytuacja, a sporym obciążeniem jest spłata pożyczki zaciągniętej na rozbudowę. Rocznie na ten cel przeznaczane jest 10 milionów złotych.
Są też zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług, co daje łączną kwotę 27 milionów złotych. Należności obligują do rozsądnego zarządzania budżetem. Dodatkowym czynnikiem jest dynamiczna sytuacja Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szukając oszczędności podjęto decyzję o zredukowaniu kosztów związanych z transportem sanitarnym pacjentów. Pod koniec zeszłego roku zorganizowano przetarg i wyłoniono firmę, która od kwietnia tego roku realizuje tę usługę. Racjonalizacja kosztów nie odbije się ani na kadrze, ani tym bardziej na pacjentach. Waligóra stawia na rozwój szpitala i chce podnosić jakość świadczonych usług. Pierwszą zmianą, która odczują najmłodsi pacjenci, będzie obecność lekarza lub rezydenta pediatrii podczas weekendowych dyżurów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dużym wsparciem lecznicy są pieniądze przekazywane z budżetu powiatu gnieźnieńskiego. Są one inwestowane w nowoczesny sprzęt.
Dodatkowym wsparciem placówki są pieniądze pochodzące z zewnętrznych źródeł. W ostatnim czasie pozyskano 300 tysięcy złotych z Fundacji TVN na nowy gabinet psychologiczno-terapeutyczny. Szykowana jest też koncepcja przenosin pozostałych oddziałów z budynku przy ulicy Jana do szpitala przy ulicy 3 maja. Ponadto dyrektor planuje wzmocnienie kadry medycznej. Trwają rozmowy z miejscowymi lekarzami.
Szpitala Pomnik Chrztu Polski to ponad 13 oddziałów, SOR, 12 specjalistycznych poradni oraz 6 pracowni diagnostycznych, apteka, laboratorium i Centralna Sterylizatornia. Rocznie hospitalizowanych jest 13 tysięcy pacjentów, około 17 tysięcy osób korzysta z pomocy świadczonej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W Poradniach udzielanych jest 45 tysięcy porad specjalistycznych, w tym 3 tysiące wykonywanych zabiegów.