Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W Gnieźnie debatowano o transformacji energetycznej

Zdjęcie aktualności W Gnieźnie debatowano o transformacji energetycznej fot. Magdalena Borowska

W Gnieźnie odbyła się konferencja pod hasłem "Transformacja energetyczna wyzwaniem naszych czasów", zorganizowana przez Wielkopolską Federację Budownictwa. Wydarzenie honorowym patronatem objął Tomasz Budasz prezydent Gniezna, bo jak mówi, w dzisiejszych czasach temat ten nie może być pomijany.

Jednym z priorytetowych działań w Gnieźnie, związanych z transformacją energetyczną, jest odwiert geotermalny, do którego miasto się przygotowuje. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Magistrat planuje też przetarg na zakup dziesięciu autobusów elektrycznych. Poza tym czynione są intensywne działania mające na celu wymianę źródeł energetycznych na jednostkach miejskich, czyli montaż paneli fotowoltaicznych i magazynów energii na budynkach należących do miasta. Podczas konferencji poruszano wiele tematów, każdy z nich dotyczył nieuchronnej potrzeby zmian, zauważa Zdzisław Kowalski członek zarządu Wielkopolskiej Federacji Budownictwa.

Gościem specjalnym wydarzenia był Marcin Popkiewicz, autor książek "Zrozumieć transformację energetyczną" i "Świat na rozdrożu". Wykładowca omówił między innymi kierunki transformacji, wspomniał też w jaki sposób Polska mogłaby stać się niezależna energetycznie.

Proces zmian jest długotrwały i kosztowny dlatego należy podejść do niego rozważnie, mówi Jarosław Grobelny prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Jednocześnie zauważa, że kierunki transformacji energetycznej powinny być zgodne z lokalnymi uwarunkowaniami.

Jak dodaje Grobelny, ważne jest dążenie do spełnienia wymogów nakładanych przez przepisy unijne, jednocześnie mając na uwadze koszty, jakie później będą musieli ponosić mieszkańcy. W programie konferencji znalazły się też tematy związane z kompleksową i proekologiczną gospodarką odpadami, znaczenie i rozwój biogazowni oraz źródła finansowania projektów z zakresu transformacji energetycznej.