Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Urzędnicy w gminie Skoki rozpoczęli kontrolę wykorzystywanych do ogrzewania pieców

Zdjęcie aktualności Urzędnicy w gminie Skoki rozpoczęli kontrolę wykorzystywanych do ogrzewania pieców fot. WRFM

Urzędnicy w gminie Skoki rozpoczęli kontrolę wykorzystywanych do ogrzewania pieców. To efekt trwającego już sezonu grzewczego. Kto nie przestrzega norm może zostać ukarany nawet pięciotysięcznym mandatem. Tak stanowi ustawa o odpadach.


Na lokalnym portalu społecznościowym Krzysztof Mańka, pracownik urzędu miejskiego poinformował, że akcja jest efektem antysmogowej ustawy podjętej przez sejmik województwa wielkopolskiego. Badana jest między innymi wilgotność drewna. Jeżeli zachodzi podejrzenie spalania niedozwolonych odpadów wtedy przeprowadza się kontrolę laboratoryjną popiołu. Do nich zalicza się na przykład malowane drewno, ubrania, plastikowe opakowania, folie, czy gumowe wyroby. Podejrzenia zawsze budzi czarny unoszący się dym.


Najczęstszą przyczyną nadmiernego zadymienia jest spalanie mokrego drewna, a także węgla w nieodpowiednich, czyli nie ekologicznych piecach. Ich wymiana obligatoryjnie powinna nastąpić do końca 2023 roku między innymi poprzez pozyskanie dotacji z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

(Cezary Kucharski)