Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Udziałowcy Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych z Toniszewa nie zgodzili się na podwyżki cen składowania śmieci

Zdjęcie aktualności Udziałowcy Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych z Toniszewa nie zgodzili się na podwyżki cen składowania śmieci fot. WRFM

Sytuacja na tak zwanym rynku śmieciowym nie sprzyja samorządom, które płacą co raz więcej za usługi spółki Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych z siedzibą w gminie Wągrowiec. Prezes Waldemar Szygenda ocenił, że miniony rok był trudny z powodu pandemii, ale udało się utrzymać ciągłość funkcjonowania składowiska w Toniszewie. Nie udało się natomiast zatrzymać wzrostu cen usług. Dzięki temu zysk spółka odnotowała wtedy ponad pół miliona zysku.


Zapytaliśmy prezesa Szygendę jak wygląda sytuacja w tym roku.Udziałowcy spółki uznali, że zaryzykują i ceny się nie zmienią. Pozostaną takie jakie uchwalono w grudniu ubiegłego roku. Odpady komunalne mieszane, ponieważ o nich mowa kosztują 558 złotych za jedną tonę. Spółka nie gwarantuje w takim układzie zysków, ani nawet zbilansowania budżetu.
W tym roku niektóre samorządy zastanawiały się nad sytuacją toniszewskiej spółki. Wyniki finansowe analizują dokładnie samorządowcy w Chodzieży.

Mówił Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży. 


Zarząd spółki wystąpił do wspólników o pieniądze na rozwój. Planuje budowę kolejnej linii i odzyskiwanie surowców z selekcjonowanych odpadów. Jako, że pieniędzy nie dostał szuka mieszanych odpadów w innych gminach myśląc jednocześnie o odbieraniu ich we własnym zakresie. Nad takim właśnie rozwiązaniem zastanawiają się samorządowcy w gminie Ryczywół.

(Cezary Kucharski)