Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Strażacy z powiatu chodzieskiego odnotowują coraz więcej zgłoszeń dotyczących gniazd owadów

Zdjęcie aktualności Strażacy z powiatu chodzieskiego odnotowują coraz więcej zgłoszeń dotyczących gniazd owadów fot. KPSP Chodzież

W ostatnich dniach lipca strażacy coraz częściej interweniowali w kwestiach związanych z zagnieżdżeniem się w pobliżu domostw owadów błonkoskrzydłych czyli pszczół, os, czy szerszeni. Skuszone słodkim zapachem, pojedyncze sztuki, mogą się często pojawiać w okolicy domostw. Nie są to jednak przypadki wymagające natychmiastowych interwencji. Ważniejsze jest zapobiegnie przed przypadkowym użądleniem oraz prowokowaniem owadów do pojawiania się w naszym obejściu. Poza obszarami zamieszkania interwencje Państwowej Straży Pożarnej przy zdarzeniach, w których nie ma gniazda, nie są konieczne.

Mówił kpt. Artur Binkowski, oficer prasowy PSP Chodzież.

Aby pozbyć się niepożądanych owadów właściciele posesji powinni prowadzić działania prewencyjne, typu szybka likwidacja odpadów, szczególnie słodkich, czy przeglądać pomieszczenia gospodarcze oraz mieszkalne, co jakiś czas.

Jak informuje PSP Chodzież, w uzasadnionych okolicznościach, prowadzone mogą być działania polegające m.in. na ewakuacji osób ze strefy zagrożenia, oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy, poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o wystąpieniu roju lub gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę oraz pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy "Prawo budowlane", zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.

(Alicja Tylkowska)