Sprzedaż pojazdu to pozornie prosta czynność, niewymagająca wiele uwagi i poświęconego czasu. Tymczasem jak pokazuje praktyka, bez odpowiedniego podejścia możemy narazić się na liczne komplikacje, zarówno ze strony kupca, jak i formalnej – prawnej. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, aby sprzedaż przebiegła sprawnie i w pełni profesjonalnie. Jak tego dokonać? Otóż wystarczy pamiętać o kilku istotnych wytycznych!
Sprzedaż pojazdu – podstawowe informacje. Umowa kupna sprzedaży auta – jak powinna wyglądać? Podsumowanie.
Sprzedaż auta powszechnie wiąże się również z kupnem nowego pojazdu. Co za tym idzie, transakcję pragniemy przeprowadzić bezproblemowo i szybko. Jest to możliwe pod warunkiem, że od samego początku przygotujemy się do całej procedury, między innymi sporządzając jakościową umowę kupna sprzedaży samochodu (np. wykorzystując druki udostępniane przez specjalistów). Co powinien zawierać tego typu dokument? Czy to jedyna rzecz, o której należy pamiętać?
Sprzedaż pojazdu – podstawowe informacje
Chcąc sprzedać samochód (lub motocykl), w pierwszej kolejności należy przygotować jakościowe ogłoszenie. Zasada jest tutaj prosta: im więcej zdjęć auta udostępnimy i załączymy szeroki opis zgodny ze stanem technicznym pojazdu, tym większe prawdopodobieństwo zainteresowania ze strony potencjalnych kupców. Dlaczego?
Na rynku wtórnym samochodów nie brakuje wątpliwej renomy sprzedawców, handlarzy, ale też osób prywatnych starających się ukryć wady pojazdu. Nie dość, że jest to wątpliwie moralne postępowanie, wiąże się ze zwykłym oszustwem. Jeśli więc nie chcemy być kojarzeni z tego typu działalnością, w ogłoszeniu precyzyjnie opiszmy sprzedawany samochód, wyszczególniając wszystkie ewentualne niedoskonałości i elementy do remontu. Szczerość przełoży się na większe zainteresowanie.
Umowa kupna sprzedaży auta – jak powinna wyglądać?
Umowa sprzedaży samochodu to najistotniejszy dokument, jaki towarzyszy transakcji. Ważne, aby zawierał on szereg kluczowych informacji (dotyczących samego pojazdu, jak i kupującego i sprzedającego) oraz został sporządzony w dwóch identycznych egzemplarzach. Całość można więc spisać odręcznie, choć warto skorzystać z profesjonalnego wzoru – umowa kupna sprzedaży auta (doc, pdf).
Umowa kupna sprzedaży auta powinna zawierać dokładne dane sprzedającego (lub sprzedających, jeśli jest ich kilku), kupującego, pojazdu stanowiącego przedmiot umowy, ustaloną cenę, ale też daty i miejscowość.
Ponadto dobrym pomysłem jest dołączenie dwóch informacji. Po pierwsze, że kupujący jest świadomy stanu technicznego pojazdu (oczywiście nie dotyczy to ewentualnych wad ukrytych); po drugie – sprzedający jest pełnoprawnym właścicielem, a na pojeździe nie ciążą żadne postępowania (komornicze). Do umowy należy dołączyć dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.
Po sprzedaży czeka nas wypowiedzenie polisy OC (choć kupujący może kontynuować ją do końca obowiązującego okresu) oraz wizyta w Wydziale Komunikacji, w celu zgłoszenia sprzedaży (mamy na to 30 dni).
Podsumowanie
Sprzedaż pojazdu to dość złożona czynność, wymagająca uwagi i zaangażowania, lecz wcale nie musi być trudna. Nie zapominajmy o rzetelnym podejściu do przekazywania informacji dotyczących stanu technicznego, sporządzeniu umowy kupna sprzedaży auta (zawierającej komplet potrzebnych informacji i danych), jak i ostatecznych formalnościach urzędowych.
Tak przygotowani szybko i sprawnie przejdziemy przez cały proces, ciesząc się z przeprowadzonej transakcji oraz zadowolenia odmalowanego na twarzy nowego właściciela samochodu.
(artykuł sponsorowany)