Gnieźnieński Magistrat od wielu lat prowadzi działania związane z przeciwdziałaniem przemocy. Chodzi o nadużycia stosowane wobec i wśród dzieci oraz młodzieży. Ważne, by wiedza na ten temat była aktualna, bo zagrożenia też się zmieniają. Mówi Łukasz Muciok zastępca prezydenta Gniezna.
Wynika to także z nieograniczonego dostępu do sieci oraz braku nadzoru nad treściami, z którymi dziecko ma styczność. Przemoc oglądana w internecie ma bardzo negatywne oddziaływanie na rozwijającego się młodego człowieka. Chodzi nie tylko o agresję słowną czy fizyczną, ale też hejt rozpowszechniany przez media społecznościowe. W tym przypadku trudno jest wyciągnąć konsekwencje i ustalić sprawców, bo treści szybko się rozprzestrzeniają. Mówi Martyna Pakuła pedagożka szkolna.
Akcja pod nazwą "DOSTRZEGAJ przeMOC" ma też na celu ochronę dzieci i młodzieży przed przemocą, którą stosują wobec nich dorośli. Osoba doświadczająca agresji ma prawo do ochrony i do zwrócenia się po pomoc. Mówi komisarz Mariusz Masłowski Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie.
Ważne jest zdiagnozowanie problemu i świadomość, że przemoc w szkole występuje. Trzeba też podejmować odpowiednie środki, by temu przeciwdziałać. Pomagają w tym akcje profilaktyczne, pogadanki w szkołach, odpowiednie podejście do dzieci i młodzieży. Istotne jest również uświadamianie z jakimi konsekwencjami wiąże się niewłaściwe postępowanie. W rozwiązywaniu konfliktów skuteczne okazują się rozmowy, nie tylko z dzieckiem, ale też z jego rodzicami, nauczycielami, całym otoczeniem. To współpraca pomiędzy szkołami, pedagogami, służbami, rożnymi ośrodkami i policją pełni dużą rolę w zwalczaniu różnych rodzajów przemocy i korygowaniu postaw sprawców. Kompleksowe działania prowadzone od lat przyniosły efekty. Mówi aspirantka sztabowa Aldona Nowak z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.
O przemocy trzeba rozmawiać - z dziećmi i młodzieżą, z dorosłymi, z nauczycielami. Wyłapywanie w porę sygnałów, reagowanie na nietypowe zachowania, refleksja i ostrożność mogą pomóc w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom złych zachowań. Aby nagłośnić temat, do udziału w konferencji zapraszane są znane osoby. W tym roku główną prelegentką była Anna Maria Wesołowska, sędzia w stanie spoczynku. Jej zdaniem na przestrzeni lat zmniejsza się zjawisko agresji rówieśniczej, ale jednocześnie przybyło przypadków różnej przemocy w rodzinach.
Akcję profilaktyczną "DOSTRZEGAJ przeMOC" skierowano do około 800 uczniów i uczennic publicznych szkół podstawowych z terenu Gniezna.