Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Niebezpieczne skutki fali upałów. W niektórych miejscach regionu brakuje wody

Zdjęcie aktualności Niebezpieczne skutki fali upałów. W niektórych miejscach regionu brakuje wody fot. WRFM

Niski poziom wód w ujęciach spowodowany falą upałów sprawił, że niektórzy włodarze miejscowości regionu postanowili wprowadzić ograniczenia w jej poborze przez mieszkańców.

Takie ogłoszenie wydał wójt gminy Dąbrowa, Marcin Barczykowski. Czytamy w nim, że na terenie wszystkich sołectw gminy został wprowadzony całkowity zakaz pobierania wody w celu mycia samochodów, podlewania ogródków i trawników oraz napełniania basenów. Ponadto obowiązuje całkowity zakaz pobierania wody z gminnych hydrantów. Powodem wprowadzenia restrykcji jest bardzo niski stan wód, a już pojawiają się informacje o przerwach w dostawach wody w niektórych miejscowościach. W komentarzach w mediach społecznościowych i lokalnych portalach pojawiły się informacje o kilkugodzinnych brakach w dostawie wody w sobotę. Chcieliśmy prosić o komentarz wójta Dąbrowy, jednak jak usłyszeliśmy w urzędzie „dziś wójta nie ma, będzie jutro”.

Apel o zmniejszenie zużycia wody wystosował również wójt Wapna. Włodarz nie wprowadza zakazów, ale ostrzega, że wody może zabraknąć w kranach.

W gminie Żnin komunikat o zakazie używania wody z wodociągu wydał Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WiK”. Zakaz obejmuje godziny 6.00 – 22.00 i dotyczy podlewania upraw oraz ogródków przydomowych.

Roman Szuberski, burmistrz Rogoźna równiez prosi o racjonalne używanie wody z gminnego wodociągu. Radzi, by mieszkańcy wstrzymali się z podlewaniem upraw, ogródków i trawników, a także myciem aut. 

(Maciej Januchowski)