Gnieźnieńska Policja, wspólnie ze Starostwem Powiatowym i Bankiem Spółdzielczym rozpoczęła kampanię pod nazwą "Nie daj się oszukać". Ma ona zwiększyć świadomość społeczeństwa na zagrożenia związane z cyberprzestępczością. Coraz więcej, także młodych osób pada ofiarami oszustów. Dane są zatrważające.
Mówił inspektor Przemysław Kozanecki Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie. Cyberprzestępcy przejmują zwykle konto w komunikatorze społecznościowym i w imieniu ofiary wysyłają do jej zaufanych znajomych wiadomości z prośbą o pilną pożyczkę. Niewielkie pojedyncze przelewy od wielu osób składają się finalnie na spora sumę. W ten sposób pieniądze wyłudzane są głównie od młodych osób.
Mówił Tomasz Budasz Starosta Gnieźnieński. Dużą grupę cyberprzestępstw stanowią także te dokonane na podstawie wyłudzenia danych logowania do kont bankowych. Ofiara nieświadoma zagrożenia dokonując na przykład zakupów internetowych lub odbierając wiadomość SMS czy e-mail informujących o rzekomej przesyłce, klika w link łudząco podobny do bankowości elektronicznej. W rzeczywistości wpisując wszystkie dane i hasła - udostępnia je oszustom. W ten sposób można stracić nawet oszczędności życia. Wyłudzacze często też bazują na emocjach i wyłudzają dane oraz pieniądze podczas rozmów telefonicznych. Mówi Barbara Borowska, prezeska zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie.
W wielu przypadkach niestety nie udaje się odzyskać skradzionych pieniędzy. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i weryfikowanie każdej sytuacji. Kampania zawiera cztery podstawowe zasady bezpieczeństwa: uważaj na linki, chroń hasła, sprawdź kto dzwoni, chroń PIN oraz weryfikuj komu podajesz BLIK.