Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Najlepsze rady, jakie możesz usłyszeć przed egzaminem na prawo jazdy

Zdjęcie aktualności Najlepsze rady, jakie możesz usłyszeć przed egzaminem na prawo jazdy fot. materiały prasowe

Prawo jazdy daje wiele swobody, ale wiąże się także ze sporym stresem, który towarzyszy osobom zdającym egzamin. Jeśli dobrze się do niego przygotujesz, uda Ci się nieco zmniejszyć Twoje zdenerwowanie. Jest to bardzo ważne, gdyż właściwe podejście do egzaminu pozwoli Ci lepiej skupić się na tym, co będzie działo się przed maską samochodu. Poznaj kilka praktycznych rad, które pomogą Ci uzyskać prawo jazdy za pierwszym razem.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

Przed podejściem do egzaminu, niezbędne jest ukończenie kursu składającego się z zajęć praktycznych oraz teoretycznych. Wcześniej trzeba także zdobyć profil kandydata na kierowcę. Aby go otrzymać, musisz się udać do wydziału komunikacji. Niezbędne jest także wykonanie badań lekarskich oraz zdjęcia do prawa jazdy. Więcej informacji na temat tego ostatniego znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/zdjecie-do-prawa-jazdy. Konieczne jest także uiszczenie opłaty za egzamin.

Zawsze rozpoczyna się on od części teoretycznej. Przed przystąpieniem do egzaminu sprawdzana jest tożsamość kandydata. Następnie musi on zająć wyznaczone miejsce przy stanowisku komputerowym. Egzamin ma formę 32 pytań jednokrotnego wyboru. Część podstawowa obejmuje 20 zagadnień, natomiast specjalistyczna – 12. Maksymalny czas rozwiązywania testu to 25 minut. Aby zdać część teoretyczną, musisz uzyskać minimum 68 punktów.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z pierwszej części możesz się zapisać na egzamin praktyczny. Rozpoczyna się on na placu manewrowym przy wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Ta część ma na celu sprawdzenie, czy kandydat panuje nad pojazdem i umie nim w odpowiedni sposób manewrować.

Jeśli zaliczysz plac manewrowy, wyjedziesz wraz z egzaminatorem na drogę publiczną. Jest to bez wątpienia najbardziej stresująca część całego testu. Podczas jazdy będziesz musiał nie tylko wykazać się umiejętnością panowania nad pojazdem, ale także znajomością przepisów drogowych. Musisz wiedzieć, że praktyczna część egzaminu obejmuje zadania obowiązkowe, które musi wykonać kandydat na kierowcę. Oceniane jest prawidłowe wykonywanie m.in. następujących manewrów:

  • przejazd przez skrzyżowanie,

  • zawracanie na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej,

  • jazdę drogami jednokierunkowymi,

  • wyprzedzanie oraz wymijanie,

  • zmiana pasa ruchu.

Egzamin powinien trwać co najmniej 40 minut. Jednak w przypadku wykonania prawidłowo wszystkich obowiązkowych manewrów szybciej, egzaminator może skrócić czas jego trwania.

Zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie prawka kategorii B? Nie ma ustalonego jednego cennika, gdyż koszt kursu zależy m.in. od renomy szkoły jazdy, regionu oraz tego, czy zajęcia odbywają się indywidualnie czy grupowo.

Pamiętaj! Oprócz samego kursu musisz także opłacić egzaminy. Część teoretyczna kosztuje 50 zł, natomiast praktyczna 200 (B i B1) lub 250 zł (B+E). Uwzględnij także koszty zrobienia zdjęcia oraz przeprowadzenia badań lekarskich.

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Musisz pamiętać o tym, że do egzaminu powinieneś przystąpić dopiero wtedy, gdy poczujesz się pewnie za kierownicą. Powinieneś podejść do niego jako do możliwości sprawdzenia swoich umiejętności kierowania pojazdem. Głównym celem kursu jest bowiem to, abyś wiedział, jak poruszać się bezpiecznie po drogach.

Jeśli po jego zakończeniu nie będziesz się czuł pewnie, pomyśl o wykupieniu dodatkowych lekcji. Dzięki nim popracujesz nad swoimi umiejętnościami i zdecydowanie pewniej poczujesz się podczas egzaminu. Poniżej znajdziesz kilka cennych rad, które pomogą Ci zapanować nad nerwami oraz zwiększą szansę na to, że zdobędziesz upragnione prawo jazdy.

Spróbuj opanować stres

Nerwy podczas egzaminu mogą sprawić, że zapomnisz o tym, czego się nauczyłeś podczas kursu. Przed rozpoczęciem testu skorzystaj ze sprawdzonych sposobów, które zawsze pozwalają Ci się wyciszyć. Pomyśl o czymś, co sprawia radość lub zapanuj nad swoim oddechem. Pamiętaj, że nawet jeśli nie uda Ci się zdać egzaminu za pierwszym razem, to będziesz mógł podszkolić swoje umiejętności i podejść do niego ponownie.

Uważnie obserwuj otoczenie

Gdy już usiądziesz za kierownicą i wyjedziesz na drogę, dokładnie rozglądaj się wokół. Sprawdzaj, czy w pobliżu przejść nie ma pieszych, którzy chcieliby przejść na drugą stronę. Dzięki temu unikniesz sytuacji, która mogłaby spowodować przerwanie egzaminu.

Zachowaj spokój za kierownicą

Podczas egzaminu pod żadnym pozorem nie próbuj popisywać się swoimi umiejętnościami, nawet jeśli czujesz, że jesteś już dobrym kierowcą. Jedź zgodnie z przepisami i nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości. Dzięki temu będziesz w stanie reagować na wszystko, co dzieje się na drodze.

Skup się na poleceniach egzaminatora

To od niego zależy, czy zakończysz egzamin z wynikiem pozytywnym. Słuchaj dokładnie wydawanych poleceń, a jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe, poproś o powtórzenie. W ten sposób unikniesz sytuacji, gdy nie wykonasz manewru ze względu na rozproszenie.

Egzamin na prawo jazdy to dla wielu osób jedno z najważniejszych wyzwań w życiu. Jeśli dobrze się do niego przygotujesz, będzie wiązał się z mniejszym stresem.

(artykuł sponsorowany)