Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Jak złapać moment? Fotografia jako pasja, która zmienia spojrzenie na świat

Zdjęcie aktualności Jak złapać moment? Fotografia jako pasja, która zmienia spojrzenie na świat fot. materiały prasowe

Fotografia to sztuka zatrzymywania momentów. Stając się życiową pasją, wpływa na nasze postrzeganie świata i otaczającej rzeczywistości. Aby pasja jednak nie wygasła, a nasze zdjęcia oddawały istotę momentu, warto znać zasady, dzięki którym nasze zdjęcia uchwycą wszystko to, co najważniejsze – emocje, uczucia, myśli, niezapomniane wydarzenia.

 

Moment jako sztuka cierpliwości

Moment nigdy nie przychodzi zapowiedziany, nasza fotograficzna czujność może się jednak przygotować na jego nadejście. Dlatego tak ważne jest kryterium czasu. Fotografia to przecież sztuka cierpliwości. Przygotowując się do uchwycenia momentu, koniecznie trzeba obserwować otoczenie i analizować interakcje, zachodzące pomiędzy interesującymi nas obiektami. Wszystko po to, by jak najlepiej wykorzystać moment kulminacyjny. To ten czas, gdy wszystkie interesujące nas elementy łączą się ze sobą, czynnikiem sprzyjającym jest również oświetlenie, najlepiej naturalne. Nie pozostaje nam wówczas nic innego niż naciśnięcie spustu migawki.

Utrwalone w kompozycji

Ważnym składnikiem każdej fotografii jest kompozycja. Aby uchwycić istotę momentu, trzeba umiejętnie stosować kilka podstawowych zasad. To dzięki nim zdjęcie będzie dobrze zakomponowane, a widzowie zatrzymają wzrok na fotografii. Przede wszystkim pamiętajmy o zasadzie trójpodziału, liniach prowadzących, perspektywie oraz przestrzeni. Nie ma oczywiście wzorowych kompozycji, każda fotografia dzięki zaangażowaniu jej twórcy staje się wyjątkowa. O tym, jak ważną rolę w uchwyceniu momentu odgrywa sztuka kompozycji, można się przekonać, wybierając kurs fotografii. W czasie zajęć i warsztatów dowiemy się również o wielu innych ważnych zasadach, wpływających na uchwycenie momentu.

Emocje ponad wszystko

Moment nie byłby możliwy, gdyby nie emocje, to one bywają jego esencją. Uwypuklenie emocji sprawia, że fotografia staje się czymś więcej niż tylko zapisanym obrazem, gdyż pojawia się w niej głębia. Aby do niej dotrzeć, warto przygotować się na kilka działań. Przede wszystkim spróbujmy skupić się na twarzach. Wprawdzie fotografia jako życiowa namiętność sprawia, że zwykle fotografujemy wszystko, jednak wyjątkowe bywają zdjęcia, na których właśnie pojawiają się ludzie. Emocje wyrazimy również poprzez skupienie na grze świateł i cieni, oddając ruch na zdjęciu czy zwróceniu uwagi na detal.

Estetyczne wymiary momentu

Każde zdjęcie ma nam do opowiedzenia historię. To od nas zależy, czy ta historia będzie przekonująca i pochłonie uwagę widza. Aby opowieść wpisana w fotografię była bardziej czytelna i zrozumiała dla odbiorców, oraz odsłaniała przed nimi zapisany przez nas świat, pamiętajmy również o kryteriach estetycznych. Harmonijnie utrzymane relacje między kolorami, ostrość i rozmycie, skupienie na szczegółach – te wszystkie elementy wpływają na sposób, w jaki opowiadamy historię, zarówno tą związaną z pejzażem, architekturą czy wydarzeniem, jak i portretem czy aktem. O ważnych zasadach obowiązujących w fotografii można się dowiedzieć, zapisując się na warsztaty fotograficzne.

Fotografia zmienia spojrzenie na świat

Jeśli pragniemy stać się poszukiwaczami momentów, musimy mieć świadomość, jak bardzo aktywność fotograficzna może nas pochłonąć i stać się bardzo ważną częścią naszego życia. Utrwalamy przecież w kadrze wydarzenia, sytuacje i okoliczności, które już nigdy się nie powtórzą. To dla nas nie tylko próba zatrzymania w czasie ruchu i dynamiki życia, ale również ćwiczenia z odpowiedzialności za opowieść i historię, którą pragniemy zatrzymać. Pewną rolę odgrywa oczywiście sprzęt, jakim się posługujemy, a który może przybliżać nas do momentu. Najważniejsza jest jednak wciąż nasza potrzeba, aby na świat spoglądać z perspektywy kadru, kompozycji i emocji.

(artykuł sponsorowany)