Przedmioty ścisłe dla niektórych są prawdziwą pasją, dla innych bywają utrapieniem. Matematyka, fizyka, czy chemia to dziedziny, które mogą sprawiać trudności osobom mającym uzdolnienia humanistyczne. Jednak, aby zrozumieć otaczającą rzeczywistość i nauczyć się w niej funkcjonować konieczna jest przynajmniej znajomość podstaw każdej ważnej dziedziny nauki, w tym matematyki, czy fizyki.
Co może pomóc wzbudzić zainteresowanie przedmiotami ścisłymi?
Pierwszymi nauczycielami każdego dziecka są jego rodzice. To oni pokazują mu świat w pierwszych latach życia. Obserwują jego naturalne talenty i kierują ich rozwojem. Później przychodzi czas na edukację przedszkolną i integrację z grupą rówieśników, a następnie zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin w szkole podstawowej i rozszerzanie jej w późniejszych latach w liceum, czy technikum, kiedy już dziecko lepiej zdaje sobie sprawę ze swoich zdolności. Niektórzy w wieku nastoletnim mają już pomysł na życie i to, kim chcą zostać w przyszłości, inni jeszcze go szukają.
Rola nauczycieli na tych etapach edukacji jest bardzo ważna. Mogą oni pomóc rozbudzić w uczniach zainteresowanie przedmiotem, na tyle, aby stał się on ich pasją w przyszłości. Mogą też sprawić, że mniej zdolni uczniowie oraz tacy, których dany przedmiot specjalnie nie interesuje, zaciekawią się nim przynajmniej w zakresie ogólnym, koniecznym dla przyswojenia podstawowej wiedzy. Jednak nawet najlepszy nauczyciel nie będzie w stanie zainteresować ucznia daną dziedziną wystarczająco, jeśli nie będzie miał do pomocy odpowiednich materiałów i podręczników, z których uczeń korzysta także w domu.
Jaki powinien być podręcznik do nauki przedmiotów ścisłych?
Napisany prostym i przystępnym dla ucznia językiem podręcznik to podstawa sukcesu w rozbudzaniu zainteresowania danym przedmiotem. Przykładowo, taki z zakresu fizyki powinien przekazywać wiedzę, posługując się przykładami z codziennego życia, co ułatwi jej zrozumienie. Wiadomo bowiem, że ze zjawiskami fizycznymi każdy ma do czynienia bez przerwy, ale odbywa się to często w sposób nieuświadomiony.
Dobrze napisany podręcznik, oparty na takich przykładach, przedstawionych nie tylko w sposób opisowy, ale zawierający liczne infografiki dawkowane w małych partiach, a także wiele ciekawostek będzie rozbudzał ciekawość i zachęcał do poszerzania tematu. Dobrym przykładem takiego przekazywania wiedzy jest podręcznik "Odkryć fizykę 1" przeznaczony dla uczniów zaczynających naukę z liceum lub technikum. Zachęca do przeprowadzania eksperymentów przy użyciu przedmiotów użytku codziennego, pomaga w rozwiązywaniu zadań, a także utrwala wiedzę dzięki zamieszczonym na końcu każdego tematu wnioskom.
Nauka przedmiotów ścisłych może być ekscytująca dzięki nauczycielowi i odpowiednim podręcznikom uczącym w przystępny i ciekawy sposób, który zachęca uczniów do eksperymentowania i zdobywania doświadczeń. Tak zdobyta wiedza zostaje w człowieku na całe życie. Warto o tym pamiętać przy wyborze podręcznika.
(materiał partnera)