Właśnie minął rok, odkąd w Gnieźnie powstała Stolica eXperymentu. Był to czas bardzo intensywny i kreatywny, powstawały przestrzenie edukacyjne nowo wybudowanego Centrum Nauki. Wykorzystano nowoczesne technologie i narzędzia, które świetnie sprawdzają się w kształceniu młodego pokolenia. Mówi Paweł Jagielski prezes Stolicy eXperymentu.
Popularne gry komputerowe, klocki, układanki i robotyka wykorzystywane są podczas zajęć, aby w atrakcyjny sposób przekazywać wiedzę. Zakres warsztatów w Centrum Nauki dostosowany jest do odbiorców w różnym wieku. Dostępne są zarówno indywidualne stoiska, jak i zorganizowane lekcje dla grup. Wszystko po to, by zaciekawić i zachęcić do poznawania nowych technologii. Mówi Jarosław Grobelny pomysłodawca Stolicy eXperymentu.
Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych odwiedzających cieszy się interaktywna podłoga Smart Floor i długopis 3D, nieco starsi chętnie układają klocki i obsługują zestawy do programowania, seniorzy natomiast chętnie udają się do majsterni. Stolica eXperymentu gości zarówno mieszkańców Gniezna, jak i przyjezdnych. Mówi Sebastian Kania prowadzący zajęcia.
Interaktywne Centrum Nauki Stolica eXperymentu wciąż się rozwija. W planach jest organizowanie edukacji zawodowej dla młodzieży ze szkół branżowych. Mają to umożliwić pieniądze pozyskiwane w ramach funduszu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Placówka chce kształcić przyszłych specjalistów przemysłu 4.0, robotyki, automatyki i dawać kompetencje młodym ludziom, by stawali się atrakcyjni na runku pracy. Z okazji pierwszej rocznicy działalności zorganizowano weekendowy Piknik Technologiczny. Poza stoiskami z szerokiej oferty Centrum, do udziału zaproszono także zaprzyjaźnione instytucje i placówki. Dostępne były stanowiska strażaków, policjantów, spółek miejskich i jednostek edukacyjnych.