Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Budżet gminy Skoki przyjęty jednogłośnie przez radnych. Deficyt na poziomie 4 milionów złotych

Zdjęcie aktualności Budżet gminy Skoki przyjęty jednogłośnie przez radnych. Deficyt na poziomie 4 milionów złotych fot. WRFM

Radni Miasta i Gminy Skoki jednogłośnie zaaprobowali założenia budżetowe na przyszły rok. Kwota przeznaczona na inwestycje przy mniej więcej 56 milionowych dochodach przekracza sześć milionów złotych. Przewidywany deficyt to nieco ponad cztery miliony.


W planie zadań jest między innymi remont dworca, przebudowa ulicy Antoniewskiej, budowa Polnej, oraz tej z Jabłkowa do Pomarzanek i w Jagniewicach, przygotowanie projektów ścieżek rowerowych ze Skoków do Sławy Wielkopolskiej, Roszkowa oraz ze Sławy do Rejowca. W Sławie wykonana będzie kanalizacja sanitarna. Podobną inwestycję zaplanowano w Skokach ulice Brzoskwiniowa, Malinowa, Czereśniowa.


Na inwestycje rajcy chcą wydać około dziesięciu procent z całości wydatków. To pomimo pandemii teoretyczny progres w porównaniu z minionym rokiem. Wtedy planowano mniej więcej dziewięcioprocentowe wydatki inwestycyjne. Przełożyły się jednak na dziewięć i pół miliona złotych, co stanowiło 18 procentową skalę porównawczą. Mając to na uwadze samorządowcy niezbyt optymistycznie oceniają przyszłoroczną sytuację.


Powodem takiego stanu rzeczy są zwiększone wydatki niekompatybilne z wpływami do budżetu. Decyzją rządu zmniejszyły się, ponieważ obniżono podatek PIT, a osoby młode zwolniono z jego płacenia. Obligatoryjnie zwiększyły się wydatki na oświatę, czyli wyższe pensje nauczycieli nierekompensowane w całości przez subwencję. Wzrosła również minimalna płaca. To z kolei wiąże się z podniesieniem cen usług świadczonych samorządowcom.

(Cezary Kucharski)