Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Biblioteka Pedagogiczna im. Piotra Palińskiego w Wągrowcu, w tym roku, obchodzi 70-lecie istnienia

Zdjęcie aktualności Biblioteka Pedagogiczna im. Piotra Palińskiego w Wągrowcu, w tym roku, obchodzi 70-lecie istnienia fot. Facebook.com/ Biblioteka Pedagogiczna

Biblioteka Pedagogiczna im. Piotra Palińskiego w Wągrowcu przy ul. Wierzbowej, w tym roku, obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Placówka działa przede wszystkim na rzecz nauczycieli i studentów kierunków pedagogicznych, ale także studentów innych kierunków, uczelni oraz uczniów i pozostałych zainteresowanych. Biblioteka służy pomocą nauczycielom w kształceniu i dokształcaniu, w doskonaleniu ich pracy zawodowej i pracy twórczej oferując literaturę fachową, czasopisma metodyczne i zbiory specjalne oraz wiedzę i doświadczenie pracowników. W związku z jubileuszem, na profilu facebookowym książnicy, można obejrzeć archiwalne zdjęcia. Fotografie są publikowane w pewnym schemacie: codziennie jedno zdjęcie z danego roku, od czasu powstania placówki, czyli od roku 1952. Pierwsze zdjęcie obrazuje pierwotną jej siedzibę.

Tę wirtualną wystawę przygotowuje mgr Aneta Andrzejewska, kierownik biblioteki.

W latach 80 –tych XX wieku, za sprawą wągrowieckich społeczników, postać patrona Biblioteki Pedagogicznej, Piotra Palińskiego - nauczyciela, krajoznawcy i patrioty - została uratowana od zapomnienia . W 1982 roku jedną z ulic Wągrowca nazwano jego imieniem, natomiast w 1987 roku Biblioteka Pedagogiczna w Wągrowcu otrzymała imię Piotra Palińskiego, zaś on sam w następnym roku został odznaczony pośmiertnie Medalem Rodła. Na budynku przy ul. Opackiej zawisła również pamiątkowa tablica. Warto dodać, że za ok. 2 miesiące zostanie wydana książka finansowana przez Urząd Marszałkowski, dotycząca biblioteki oraz powstanie, na jej temat, film, który będzie opublikowany w internecie. Autorem obu publikacji jest Aneta Andrzejewska.

(Alicja Tylkowska)