Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Zbliża się czas letnich wyprzedaży, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Wągrowcu ostrzega „nie dajmy się oszukać”

Zdjęcie aktualności Zbliża się czas letnich wyprzedaży, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Wągrowcu ostrzega „nie dajmy się oszukać” fot. WRFM

Zbliża się czas letnich wyprzedaży, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Wągrowcu informuje w jaki sposób skorzystać z okazji, a nie dać się oszukać.

Zakupy w sklepie stacjonarnym:
Kupując podczas wyprzedaży mamy prawo do reklamacji. Jeżeli produkt ma wadę, możemy zwrócić się do sprzedawcy w ciągu 2 lat od dnia wydania rzeczy, żądając naprawy lub wymiany towaru, obniżenia ceny. Przedsiębiorca powinien rozpatrzyć taką reklamację w ciągu 14 dni – jeśli nie dochowa terminu, przyjmuje się, że ją uznał. Jeśli wada jest istotna, mamy możliwość  odstąpić od umowy.

Poniżej kilka cennych wskazówek:
- aby zgłosić reklamację należy okazać dowód zakupu np. paragon, potwierdzenie przelewu.
- zwrot pełnowartościowych towarów zakupionych w sklepie stacjonarnym, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Sprzedawca sam określa warunki, może żądać dołączenia oryginalnego opakowania, metek, a w zamian zaproponować zwrot gotówki, bon podarunkowy lub wymianę towaru.
- jeśli cena przy kasie okaże się wyższa niż na półce,metce, mamy prawo kupić towar w korzystniejszej dla nas cenie.
- zwracajmy uwagę czy „promocja” rzeczywiście jest atrakcyjna tj. czy sprzedawca „sztucznie” nie podwyższył ceny wyjściowej.

Prawa konsumenta podczas e-zakupów

Masz prawo do reklamacji na takich samych zasadach jak przy zakupach zrobionych w sklepie stacjonarnym. Jeżeli produkt w ciągu dwóch lat od daty wydania towaru okazał się wadliwy - zwróć się czym prędzej do sprzedawcy. Możesz żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny, a jeśli wada jest istotna – zwrotu pieniędzy.

Produkt kupiony przez internet możesz zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Musisz tylko wypełnić i odesłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Sprzedawcy internetowi powinni udostępniać wzór takiego oświadczenia. Możesz również napisać je samodzielnie i wysłać np. e-mailem. Jeżeli nie zostałeś poinformowany o prawie do odstąpienia, termin ten wydłuża się do 12 miesięcy. Przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić ci wszystkie dokonane płatności, w tym koszty dostawy (najtańszego sposobu, jaki oferuje).

Uwaga! nie wszystkie produkty kupione w sieci będziesz mógł oddać, korzystając z prawa do odstąpienia od umowy. Ograniczenia dotyczą np.:

 • artykułów o krótkim terminie przydatności do użycia, np. owoców, serów
 • rzeczy wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta, np. biżuterii z grawerem,
 • płyt z filmami, muzyką lub programami komputerowymi, których zapieczętowane opakowanie otworzyłeś po dostarczeniu,
 • biletów na koncerty czy wydarzenia sportowe.

Przypominamy, że prawa e-konsumenta są w całej UE jednolite. Problemy z dochodzeniem roszczeń mogą się natomiast pojawić przy zakupach poza Unią, np. w krajach azjatyckich.

 Jak wyjść cało z szału zakupów i wyprzedaży?

 • Porównaj cenę w wiarygodnych porównywarkach i wybierz sklep, który oferuje najlepsze okazje. Niektóre porównywarki oferują też sprawdzenie historii cen, dzięki którym możesz ocenić, czy promocja jest faktycznie korzystna.
 • Sprawdź opinie o produkcie na niezależnych portalach, ponieważ zdarza się, że sklep usuwa niekorzystne komentarze z własnej strony.
 • Zwróć także uwagę na cechy charakterystyczne produktu, bo w dzień masowych wyprzedaży łatwo nabrać się na przykład na produkty łudząco podobne do znanej marki lub podrobione.
 • Uważaj na reklamy i zawarte w nich informacje, szczególnie te wyglądające na nieformalne, które otrzymujesz w mediach społecznościowych – mogą pochodzić od oszustów.
 • Sprawdź tożsamość sprzedawcy i możliwość kontaktu z nim. Nie kupuj, jeżeli na stronie nie ma takich danych. Taki sklep może należeć do oszusta, który nie wysyła opłaconych zamówień albo nielegalnie oferuje produkty np. gry lub oprogramowanie.
 • Zwróć uwagę na to: kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii i czego one dotyczą oraz kiedy były dodane.
 • Upewnij się, że przedsiębiorca działa z Polski lub innego kraju UE – Twoje prawa są wówczas dużo mocniej chronione.
 • Zweryfikuj okres zwrotu, oferowany przez sprzedającego – co do zasady jest to 14 dni, jednak może on zaoferować dłuższy czas, np. 30 lub 100 dni. To ważny aspekt zwłaszcza, jeśli dokonujemy zakupu z myślą o zbliżających się świętach.
 • Płać kartą kredytową. Ułatwi to odzyskanie pieniędzy, jeśli coś pójdzie nie tak. Żeby skorzystać z procedury chargeback złóż reklamację w banku, który wydał kartę kredytową.
 • Jeśli dokonujesz przelewu lub płatności natychmiastowej, dokładnie sprawdź czy nie zostałeś przeniesiony na fikcyjną stronę platformy płatności lub naszego banku.
 • Bądź szczególnie ostrożny przy zakupie dóbr cyfrowych np. programów komputerowych czy gier - mają one często ograniczoną i warunkową możliwość zwrotu. Zwróć uwagę na kwestię płatności za tego typu usługi - często zakup ma charakter quasi abonamentu. Pierwsza płatność jest niska, natomiast za rok czy dwa lata następuje pobranie kolejnych środków.
 • Pamiętaj, że dokonując zakupu na odległość, a takim jest zakup przez internet, masz prawo do 14 dniowego terminu zwrotu lub dłuższego, jeśli takowy zaoferował ci sprzedawca.
 • Pamiętaj również o Twoich pozostałych prawach, w tym wynikających z rękojmi. Przez 2 lata w przypadku wystąpienia wady możesz żądać naprawy lub wymiany produktu, a w niektórych przypadkach także zwrotu pieniędzy.

W przypadku kłopotów m.in. z odstąpieniem od umowy zawartej na odległość czy reklamacją towaru pomocy szukaj w biurze Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Wągrowcu, ul. Kościuszki 15, tel. (67)26-80-516, email: rzecznikkonsumenta@wagrowiec.pl. 

Źródło https://www.uokik.gov.pl/