Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Za mani pierwszy Weekend na Szlaku Piastowskim. Precle i kapuśniak przyciągnęły smakoszy do Dziekanowic.

Zdjęcie aktualności Za mani pierwszy Weekend na Szlaku Piastowskim. Precle i kapuśniak przyciągnęły smakoszy do Dziekanowic. fot. Magdalena Borowska

W minioną sobotę 22 czerwca zainaugurowano VII edycję cyklu imprez pod hasłem Weekend na Szlaku Piastowskim. Na terenie Małego Skansenu Ostrów Lednicki w Dziekanowicach pojawiły się liczne stoiska. Impreza zatytułowana "Zasmakuj Szlaku Piastowskiego" nawiązywała do dawnych smaków i zwyczajów kulinarnych. Tradycyjnych słowiańskich rarytasów można było spróbować na straganach przygotowanych przez różne obiekty znajdujące się na Szlaku Piastowskim.

Mówił Bartosz Borowiak prezes zarządu Klastra Turystycznego "Szlak Piastowski w Wielkopolsce". W trakcie trwania festynu odbywały się liczne pokazy i warsztaty. Można było wziąć udział w zajęciach z gotowania, wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, a dzieciom organizowano animacje, gry i zabawy. Wśród odwiedzających byli zarówno mieszkańcy okolicznych miejscowości, jak i turyści z dalszych regionów Polski.

Mówili Wiktor i Nika z Białego Stoku. Miasto i Gminę Wągrowiec oraz tamtejsze Muzeum Regionalne reprezentowała między innymi Wiesława Gruchała, u której można było zapoznać się z ziołami.

O korzeniach młynarstwa opowiadał zainteresowanym Krzysztof Bukowski miłośnik drewnianych wiatraków z powiatu radziejowskiego.

Dla odwiedzających przygotowano sporo atrakcji, a największym zainteresowaniem cieszyły się precle rozdawane przez Kajko i Kokosza, które rozeszły się błyskawicznie. Kolejki ustawiały się także po porcję wyjątkowego kapuśniaku.

Mówił kucharz Jacek Leśny z Kłecka. Zwieńczeniem imprezy był koncert zespołu Huskarl, specjalizującego się w rekonstruowaniu i odtwarzaniu dawnych instrumentów. Cykl wydarzeń VII edycji Weekendu na Szlaku Piastowskim potrwa do 7 września.