Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wśród zdjęć zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej opublikowanych przez podkomisję Macierewicza była fotografia ciała Marka Uleryka

Zdjęcie aktualności Wśród zdjęć zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej opublikowanych przez podkomisję Macierewicza była fotografia ciała Marka Uleryka fot. Wikipedia/ CC BY-SA 2.5

Nie milkną echa publikacji raportu podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Okazało się, że w opublikowanym w internecie dokumencie znajdowały się nieocenzurowane, drastyczne zdjęcia ofiar z 10 kwietnia 2010 roku. Było to 10 fotografii, które przedstawiały m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego oraz jak udało nam się ustalić Marka Uleryka, pochodzącego z Dziewierzewa oficera Biura Ochrony Rządu. Raport aktualnie jest niedostępny, a strona podkomisji została zablokowana przez MON.

Marek Dąbrowski, autor opracowania, w którym pojawiają się zdjęcia ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, zareagował na ujawnienie tych fotografii w raporcie podkomisji Ministerstwa Obrony Narodowej ds. ponownego zbadania katastrofy. „Opracowanie z 2016 roku, którego jestem autorem, zostało ujawnione przez Podkomisję bez mojej zgody i wiedzy, jako że w końcu kwietnia 2021 roku minister obrony, Mariusz Błaszczak, na wniosek przewodniczącego Antoniego Macierewicza, usunął mnie z jej składu" - powiedział Dąbrowski.

Macierewicz przeprosił za publikację zdjęć, jednak rodziny ofiar, których zdjęcia zostały opublikowane są wstrząśnięte i uważają to działanie za karygodne.

(Maciej Januchowski)