Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wojewoda wielkopolski odebrał DPS-om pieniądze. Teraz wycofuje się rakiem z decyzji

Zdjęcie aktualności Wojewoda wielkopolski odebrał DPS-om pieniądze. Teraz wycofuje się rakiem z decyzji fot. Dom Chłopaków w Broniszewicach/Facebook

Wojewoda Wielkopolski odebrał 600 000 złotych dofinansowania dla Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach. Pismo do prowadzących m.in. "Dom Chłopaków" sióstr Dominikanek dotarło w oktawie Bożego Ciała, święta katolików za jakiego wojewoda się uważa. Jak podała w mediach społecznościowych siostra Agnieszka Gil "To jest 1/3 rocznej dotacji. Czyli przez 4 miesiące tego roku nie możemy funkcjonować jako DOM". W sobotę wieczorem wojewoda Michał Zieliński wydał oświadczenie,w którym zaczął się wycofywać z decyzji, która dotarła do placówki na piśmie. "DPS-y w Wielkopolsce nie pozostaną bez wsparcia. Środki na miejsca opieki nad najbardziej potrzebującymi jej osobami otrzymają odpowiednie wsparcie państwa." - napisano w oświadczeniu. Konkretów jednak wojewoda nie podał. Nie padają m.in. kwoty, jakie mają trafić do DPS-ów. Może się okazać, że rząd postanowił właśnie zaoszczędzić na osobach, które same nie potrafią funkcjonować i potrzebują pomocy Domów Pomocy Społecznej. Dlatego siostry założyły internetową zbiórkę, gdyż obawiają się, że obietnice mogą zostać niespełnione, a osoby niesamodzielne zostaną na lodzie. Zebrano już blisko 200 000 złotych.

OŚWIADCZENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKEGO

Naszym wspólnym zadaniem i nadrzędnym dobrem jest okazywanie wsparcia i otaczanie opieką osób o szczególnych potrzebach. Domy Pomocy Społecznej to miejsca, które są bezpieczną przystanią dla osób, które potrzebują pomocy w funkcjonowaniu w codziennym życiu. Szczerze doceniam umiejętności i serce sióstr dominikanek prowadzących Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach, dzięki którym ośrodek jest dla podopiecznych miejscem rodzinnym i pełnym serdeczności, gdzie otoczeni są życzliwością i wsparciem.
DPS-y w Wielkopolsce nie pozostaną bez wsparcia. Środki na miejsca opieki nad najbardziej potrzebującymi jej osobami otrzymają odpowiednie wsparcie państwa. Nie zostawimy samorządów samych w ich statutowych zadaniach. Na podstawie art. 155 ustawy o pomocy społecznej przyspieszyłem decyzję o przekazaniu środków na dofinansowanie działalności m.in. Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach, prowadzonego na zlecenie samorządu powiatowego.

Wojewoda Wielkopolski
Michał Zieliński

(Maciej Januchowski)