Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wicemarszałek Grabowski uważa, że Wielkopolscy rolnicy ponoszą coraz większe straty przez ASF

Zdjęcie aktualności Wicemarszałek Grabowski uważa, że Wielkopolscy rolnicy ponoszą coraz większe straty przez ASF fot. materiały prasowe

Sytuacja związana z rozszerzaniem się wirusa ASF w Wielkopolsce jest coraz bardziej zatrważająca – uważa wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Jego zdaniem gospodarstwa rolne ponoszą dotkliwe straty, a przyszłość hodowli i chowu świń w Wielkopolsce jest bardzo zagrożona. Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Prezesem Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Grzegorzem Majchrzakiem oraz Burmistrzem Krobi Łukaszem Kubiakiem zaniepokojeni rozwijającą się sytuacją spotkali się w tej sprawie z Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.

W trakcie rozmowy przedstawiony został szereg postulatów, istotnych dla bezpieczeństwa ekonomicznego i żywnościowego hodowców trzody chlewnej z terenu województwa wielkopolskiego.

Mówił wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

W 2021 roku z powodu wzrostu kosztów produkcji, niskich cen skupu i rozprzestrzeniającego się wirusa afrykańskiego pomoru świń, bardzo dużo gospodarstw rolnych zrezygnowało z hodowli trzody chlewnej – uważa Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Grzegorz Majchrzak.

Kwestie problemów wynikających z epidemii wirusa ASF były także omawiane w czasie spotkania z Januszem Wojciechowskim, Komisarzem UE ds. Rolnictwa. Spotkanie to odbyło się w ramach obrad Koalicji Europejskich Regionów Rolniczych „Agriregions”, w której Wielkopolska aktywnie uczestniczy. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski poinformował Komisarza o wystąpieniu, które skierował na ręce Wicepremiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także na ręce samego Komisarza, w którym szerzej zawarł postulaty związane ze złagodzeniem restrykcji i określeniem terminów obowiązywania stref z ograniczeniami, wyznaczanych przez Komisję Europejską. Zwrócił się także z prośbą o podjęcie dalszych, pilnych działań w zakresie kontynuacji udzielania pomocy administracyjnej i finansowej producentom żywca wieprzowego.

(opr. M. Januchowski)