Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W Złotowie plebanię chcą zmienić na Dom Pomocy Społecznej

Zdjęcie aktualności W Złotowie plebanię chcą zmienić na Dom Pomocy Społecznej fot. WRFM

Najmniejsza ze złotowskich parafii utrzymuje dom parafialny, inaczej mówiąc plebanię. Ze względu na wielkość to kosztowne zadanie, dlatego trwają rozmowy o zmianie przeznaczenia obiektu na inne bardziej potrzebne cele społeczne. Toczą je bydgoska kuria, parafia, działający tam Caritas i władze miasta. Jednym z rozwiązań, o których wspomina burmistrz Adam Pulit jest Dom Pomocy Społecznej.


Jak informuje portal złotowskie.pl taka propozycja z jego strony padła podczas spotkania rady społecznej funkcjonującej przy miejscowym szpitalu powiatowym. Z sugestią aby znalazł się pod opieką tegoż szpitala, gdyż wtedy jego znaczenie będzie większe. Pomysł przypadł do gustu staroście Ryszardowi Głowskiemu. Z niepotwierdzonych jeszcze przez proboszcza parafii św. Rocha Jacka Salwę informacji wynika, że w prowadzenie domu opieki zaangażowany byłby Caritas. Wolontariusze tejże instytucji również niczego nie komentują. W najbliższych tygodniach powinna zapaść decyzja.


Rzecznik bydgoskiej kurii ksiądz Marcin Jiers przyznał, że o takim rozwiązaniu się mówi, ponieważ jest na nie społeczne zapotrzebowanie. Rozmowy miały być prowadzone, ale pandemia opóźnia działania. Jeżeli dojdzie do dyskusji, to zostanie ustalony zakres odpowiedzialności za sprawy organizacyjne.


Stara plebania może być domem opieki społecznej zatem musi zostać wybudowana nowa. Jest miejsce na działce znajdującej się przy kościele. Taki pomysł miał poprzedni proboszcz parafii.

(Cezary Kucharski)