Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W Złotowie chcą przerabiać osad ściekowy i odpady bio na naturalne nawozy rolnicze

Zdjęcie aktualności W Złotowie chcą przerabiać osad ściekowy i odpady bio na naturalne nawozy rolnicze Zdjęcie ilustracyjne | fot. WRFM

W Złotowie powstanie nowoczesna linia technologiczna, dzięki której osad ściekowy i odpady bio będą przetwarzane w naturalne nawozy rolnicze. Dzięki temu produkt uboczny oczyszczania ścieków znajdzie zastosowanie m.in. w gospodarstwach, które stawiają na uprawę ekologiczną. Stworzenie tego typu linii będzie wiązało się również z korzyściami finansowymi. Samo zagospodarowanie tego typu odpadów jest bardzo kosztowne, a w przypadku ponownego wykorzystania i sprzedaży zysk jest podwójny.

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji ze Złotowa znalazł spółkę, która ma przede wszystkim bogate zaplecze naukowe, które pozwoli na uruchomienie linii technologicznej. Autorem koncepcji jest senegalski profesor Jean Bernard Diatta. Miejska spółka ze Złotowa poza przekazaniem terenu pod inwestycję nie ma ponieść żadnych dodatkowych kosztów. Najbardziej czasochłonne będzie pozyskanie wszelkich zezwoleń. Najwcześniej linia technologiczna, która będzie zamieniała produkty uboczne oczyszczania ścieków może powstać w 2024 roku.

(Maciej Januchowski)