Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W ten weekend "Gniezno pod Żaglami" w ramach KFA

Zdjęcie aktualności W ten weekend fot. UM Gniezno

Różnorodność wydarzeń realizowanych w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego ma na celu wyjście naprzeciw potrzebom kulturalnym oraz rekreacyjnym mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski oraz przebywających w Gnieźnie turystów. Tak będzie również 13 i 14 lipca w ramach 4. edycji wydarzenia „Gniezno pod Żaglami”. W tym, roku zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w programie kulturalno-rekreacyjnym planowanym na sobotę przy jeziorze Winiary oraz na niedzielę w Latarni na Wenei przy jeziorze Jelonek.


13 lipca (sobota), jezioro Winiary
Od 12:00 do 17:00 planowane są rejsy czterema żaglówkami po jeziorze Winiary, miejscem rozpoczęcia rejsów będzie plaża. Także tam będzie można spróbować swoich sił w konkurencjach takich jak przeciąganie liny, wiązanie węzłów lub pograć w znaną od wielu lat grę w statki. Na chcących się posilić oczekiwać będzie foodtruck Jack BBQ z pysznymi przekąskami.


O 12:00 rozpoczną się Otwarte Mistrzostwa Gniezna w wakeboardzie, które rozgrywać będą się oczywiście w Wake Park Gniezno. Zachęcamy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych wakebordzistów do wspólnej rywalizacji.


Od 18:30 na plaży odbędą się koncerty szant w wykonaniu zespołów Gumowe Szekle i Formacja. W przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych, mistrzostwa w wakebordingu oraz rejsy żaglówkami odbędą się w innym terminie. Natomiast koncerty we wskazanych godzinach odbędą się w sali widowiskowej MOK.

Podczas wydarzenia zbierane będą środki na leczenie młodego gnieźnianina - Dawida Górzyńskiego, borykającego się z dystrofią mięśniową. Każdy, kto dorzuci się do zbiórki, będzie miał szansę przepłynąć się żaglówką pod czujnym okiem sterników z Fundacji Pronautis.


14 lipca (niedziela), Latarnia na Wenei przy jeziorze Jelonek


Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Ośla Ławka, drugi dzień „Gniezna pod Żaglami” odbędzie się na terenie Latarni na Weneii przy jeziorze Jelonek.
Od 13:00 zapraszamy na wystawę zabytkowego sprzętu żeglarskiego i nie tylko. Będzie to m.in. żaglówka składana Mewa z lat 50’, kajak Neptun czy kajak desantowy. Wszystkie przedmioty udostępni Muzeum Zabytków Kultury Technicznej z Gniezna, a o wymienionym sprzęcie opowie jeden z przedstawicieli tej organizacji. Po zakończonej projekcji zachęcamy także do wspólnej gry planszowej w statki oraz, podobnie jak w sobotę, do spróbowania swoich sił w przeciąganiu liny i wiązaniu węzłów.


Od 15:00 wszystkich chętnych, nie tylko najmłodszych, namawiamy do wykonania samodzielnie sprzętu pływającego z papieru i nie tylko. Dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Straży Pożarnej z Gniezna na terenie Latarni na Wenei zostaną ustawione dwa zbiorniki wypełnione wodą, w których będzie można sprawdzić wykonane łódki.

Patronat medialny nad Królewskim Festiwalem Artystycznym sprawuje Wasze Radio FM.