Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W Szubinie odbyła się gala finałowa 59. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk

Zdjęcie aktualności W Szubinie odbyła się gala finałowa 59. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk fot. Maciej Januchowski

W sobotę w Szubińskim Domu Kultury odbyła się gala finałowa 59. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Jest to najstarszy konkurs tego typu w kraju. Za zadanie ma nie tylko nagrodzenie twórców ludowych ale również promować potrzebę przekazywania pałuckiej tradycji w rzeźbie, zdobnictwie czy hafcie. W tym roku swoje prace nadesłało 43 twórców ludowych z powiatów żnińskiego, nakielskiego i wągrowieckiego. Wśród nich 28 osób dorosłych oraz 15 w grupie dzieci i młodzieży.

Mówiła Kinga Turska - Skowronek, przewodnicząca komisji oceniającej.

Choć w tym roku nadesłano mniej prac, to nie oznaczało, że były one gorszej jakości – podkreślało jury. Z kolei starosta żniński Zbigniew Jaszczuk mówił o tym, że mimo administracyjnego podziału, twórcy ludowi z Pałuk nie dali się podzielić. Z kolei dyrektor Szubińskiego Domu Kultury doceniała tych, którzy mimo trudnych pandemicznych warunków zdołali podtrzymać tradycje i wykonać prace konkursowe.

W dziedzinie haftu przyznano dwie pierwsze nagrody, które trafiły do Krystyny Ługiewicz i Małgorzaty Bołki. W rzeźbie kolejny raz pierwsze miejsce zajął Piotr Woliński z Kcyni. W kategorii zdobnictwo na szczycie podium uplasowały się Aleksandra Maludzińska i Katarzyna Pietroń - Gbór. Nagrody specjalne przyznano Jadwidze Bołce, Małgorzacie Bołce oraz Wiesławie Palczewskiej.

W trakcie uroczystości uczczono minutą ciszy zmarłą trzy miesiące temu Wandę Szkulmowska, twórczynię Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk i wieloletnią przewodniczącą jego jury. Dla zebranych wystąpił Zespół Regionalny Pałuki z Kcyni. Pokonkursową wystawę prac można oglądać w Szubińskim Domu Kultury do 20 października.

(Maciej Januchowski)