Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W poniedziałek weszły w życie przepisy o nowych dowodach osobistych

Zdjęcie aktualności W poniedziałek weszły w życie przepisy o nowych dowodach osobistych fot. materiały prasowe

W poniedziałek weszły w życie przepisy o nowych dowodach osobistych. Tych, które nie straciły ważności, nie trzeba wymieniać, ale wszyscy ci, którym potrzebny jest nowy dokument albo wnioskują o niego pierwszy raz muszą dostosować się do nowej procedury. A ta wymaga pofatygowania się do urzędu osobiście celem złożenia w obecności urzędnika własnoręcznego podpisu oraz... próbek odcisku palca. Bowiem nowe dowody, podobnie jak w innych krajach UE, muszą odtąd zawierać również te dane identyfikacyjne. A wszystko po to, by dokument trudniej było podrobić.

Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe) i będą odwzorowywane w urzędzie. Zmieni się również sam wygląd dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu umieszczone będzie oznaczenie państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej. W związku z tym przesunięta zostanie informacja, że dokument posiada chip. U dołu dokumentu znajdzie się pole na podpis posiadacza. Na rewersie natomiast napis "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

(Maciej Januchowski)