Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Ukazał się XIX tom Studiów Lednickich, czasopisma wydawanego przez Muzeum na Lednicy

Zdjęcie aktualności Ukazał się XIX tom Studiów Lednickich, czasopisma wydawanego przez Muzeum na Lednicy fot. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Ukazał się XIX tom Studiów Lednickich. Jest to czasopismo, które wydaje Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Okładkę rocznika zdobi grafika przedstawiająca widok na rekonstrukcję pomostu załadunkowego, który powstał w latach 885-886 w Haithabu – wielkim wikińskim ośrodku osadniczym, u stóp półwyspu Jutlandzkiego. Między innymi ta budowla została omówiona w artykule Gerarda Wilka pt. „Uwagi o plenerowych rekonstrukcjach pradziejowych i średniowiecznych przepraw mostowych w Europie Środkowej. Mosty drewniane”.

Mówiła Joanna Wieczorek z Muzeum na Lednicy.

W publikacji przedstawiono również wyniki: badań geofizycznych Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze przeprowadzonych w latach 2009-2019 na stanowiskach archeologicznych znajdujących się pod opieką Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a także nowe odkrycia podwodnych stanowisk w jeziorze Kromszewickim na Pojezierzu Kujawskim oraz komunikaty o datowaniu wczesnośredniowiecznego grodziska w Rogoźnie, katalog nowych znalezisk monet rzymskich z okolic Ostrowa Lednickiego i dokumentację fotogrametryczną reliktów palatium na Ostrowie Lednickim.

(oprac. Maciej Januchowski)