Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z 1746 r. trafił do Poznania z Czech

Zdjęcie aktualności Tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z 1746 r. trafił do Poznania z Czech Tłok pieczętny klasztoru cystersów z Wągrowca z 1746 roku. | fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu

Wyjątkowy, związany z historią Wielkopolski i Wągrowca tłok pieczętny klasztoru cystersów z 1746 roku trafił do Archiwum Państwowego w Poznaniu. Udało się go sprowadzić do Polski z Czech po wielomiesięcznych negocjacjach z prywatnym kolekcjonerem, który miał go w swoich zbiorach.

- Jest to zabytek unikatowy o dużych walorach artystycznych. - przyznają pracownicy archiwum.

Wizerunek napieczętny przedstawia Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, stojącą w portalu, po bokach którego widnieją ornamenty okuciowe. Pod przedstawieniem znajduje się tarcza herbowa z podłożoną pod niej tabliczką. Inskrypcja umieszczona pomiędzy dwoma potrójnymi otokami (prostym – roślinnym – prostym) napisana została po łacinie. Tego typu pieczęcie, zachowane w tak dobrym stanie, należą do nielicznych wyjątków na rynku antykwarycznym i kolekcjonerskim.

Ponadto w Archiwum Państwowym w Poznaniu przechowywany jest inny cenny zabytek związany z Jakubowym Grodem. Jest to najstarszy dokument w polskich archiwach państwowych, związany z okolicami Wągrowca, czyli fundacja klasztoru cystersów w Łeknie koło Wągrowca z 1153 roku, a który został w 2016 r. wpisany na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Jak informuje poznańskie archiwum z pomocą finansową w zakupie tłoku pieczętnego pospieszyły władze gminy Wągrowiec i miasta. Do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu zostaną przekazane wierne kopie tłoku.

(MJ, AP w Poznaniu)