Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Szkoła Arkadego Fiedlera w Jankowie Dolnym świętowała 20-lecie nadania imienia.

Zdjęcie aktualności Szkoła Arkadego Fiedlera w Jankowie Dolnym świętowała 20-lecie nadania imienia. fot. Zespół Szkół w Jankowie Dolnym

W miniony piątek 7 czerwca w Zespole Szkół w Jankowie Dolnym odbyły się uroczystości związane z 20tą rocznicą nadania placówce sztandaru oraz imienia Arkadego Fiedlera. Obchody rozpoczęto mszą świętą. Honorowym gościem wydarzenia był syn Arkadego Fiedlera.

Mówił Marek Fiedler. Patron szkoły to ważna osoba nie tylko dla uczniów, ale też dla całej społeczności Jankowa Dolnego. Położenie placówki, kładziony w niej duży nacisk na edukację historyczną i pamięć o przeszłości miejscowości zdecydowały, że to właśnie Arkady Fiedler okazał się idealnym wyborem. Mówi Marcin Ostaszewski dyrektor Zespołu Szkół.

Arkady Fiedler to wybitny polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik, porucznik Wojska Polskiego. Zainteresowanie przyrodą odziedziczył po ojcu. Podróżował między innymi po Brazylii, zachodniej Afryce, Indochinach i Tahiti. W latach 1918–1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim. Największą rozpoznawalność przyniosła mu książka "Dywizjon 303". Przy okazji uroczystości rocznicowych, otwarta została także Izba Tradycji poświęcona Arkademu Fiedlerowi. Szkoła w Jankowie Dolnym wciąż się rozwija, kształcąc coraz więcej uczniów, zauważa Maria Suplicka wójt Gminy Gniezno.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu, Kuratorium Oświaty, duchowni oraz społeczność szkoły i Jankowa Dolnego.