Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Rozpoczął się spis powszechny ludności i mieszkań. Spisać można się m.in. Przez internet czy telefon

Zdjęcie aktualności Rozpoczął się spis powszechny ludności i mieszkań. Spisać można się m.in. Przez internet czy telefon fot. WRFM

Rozpoczął się spis powszechny ludności i mieszkań. Tego typu działanie prowadzone jest co 10 lat. Aktualny przypadł w czasie trzeciej fali epidemii koronawirusa. Jednak polski rząd nie zdecydował się na przełożenie narodowego liczenia.

Spisać musi się każdy obywatel Polski oraz osoba, która zamieszkuje na terenie naszego kraju. Ponadto Polacy zameldowani na terenie kraju również muszą wziąć udział w polskim spisie. Są dostępne trzy formy: przez internet, infolinię telefoniczną lub rachmistrza spisowego.

Marcin Szymkowiak, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu przekonywał w magazynie "Gość Waszego Radia FM", by dokonać samospisu za pomocą internetu lub telefonu.

W przypadku kiedy nie spiszemy się zdalnie to do naszych drzwi może zapukać rachmistrz, którego powołała gmina. Osoba taka będzie miała specjalną legitymację. Ponadto możemy telefonicznie zweryfikować czy taka osoba rzeczywiście jest rachmistrzem. Wystarczy zadzwonić pod infolinię spisową lub do Wojewódzkich Biur Spisowych w wojewódzkich Urzędach Statystycznych lub właściwego Gminnego Biura Spisowego.

Warto wiedzieć, że udział w spisie jest obowiązkowy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara do 5 tysięcy złotych.

(Maciej Januchowski)