Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Remontować czy nie i po co? W Ryczywole trwa dyskusja o zabytkowym ewangelickim kościele

Zdjęcie aktualności Remontować czy nie i po co? W Ryczywole trwa dyskusja o zabytkowym ewangelickim kościele fot. WRFM

Kilka lat trwają prace remontowo-budowlane, które mają na celu zabezpieczenie kościoła ewangelickiego w miejscowości Ryczywół. Jak informuje portal złotowskie.pl wydano sporo samorządowych pieniędzy, ale są osoby, które negują celowość takich działań. Taką opinię prezentuje radny Roman Trzęsimiech, który twierdzi, że nie ma żadnych rozmów o przyszłości obiektu. Zadaje pytanie po co ten remont. Jest kosztowny z uwagi, że kościół to zabytek, pieczę nad pracami ma konserwator zabytków.

Mówił Łukasz Krzyśko, przewodniczący rady gminy.

Podobnie myśli wójt Henryk Szrama. Na wspomnianym portalu poinformował, że konkretne działania można podjąć dopiero wtedy, gdy wszyscy poznają cel i koszty. Zapytają o to ludzie, którzy decydują o przyznaniu różnych dotacji. Odpowiedzi nie będzie, nie będzie pieniędzy zewnętrznych.

Samorządowcy zabezpieczają na bieżąco budynek przed niszczeniem. W tej kadencji wyremontowali zakrystię, a wcześniej dach. Potrzeba jeszcze mniej więcej dwa miliony złotych, aby budynek przeznaczyć do użytku publicznego. Jak mówi przewodniczący rady gmina posiada odpowiednią dokumentację. Nieoficjalnie pomysłem na późniejsze wykorzystanie obiektu jest użytkowanie przez miejscowy dom kultury.

(Cezary Kucharski)