Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Ponad 60 par z wielkopolski będzie mogło otrzymać w tym roku dofinansowanie do in vitro

Zdjęcie aktualności Ponad 60 par z wielkopolski będzie mogło otrzymać w tym roku dofinansowanie do in vitro fot. WRFM

Ponad 60 par z wielkopolski będzie mogło w tym roku skorzystać z dofinansowani procedury in vitro. Urząd Marszałkowski w Poznaniu przeznacza na to działanie milion złotych. Jest to odpowiedź na zlikwidowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości krajowe dofinansowanie.

- Wiadomo, że posiadanie dzieci jest dla par jednym z ważniejszych elementów ich wspólnego życia. Jeśli więc tylko medycyna może im w tym pomóc, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by im to umożliwić – mówi Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W ten sposób Samorząd Województwa Wielkopolskiego dołączył do grupy tych, którzy już realizują podobne programy, m.in. Łódzi, Częstochowy, Bydgoszczy, Warszawy i Poznania, a także gminy Tarnowo Podgórne. Z zaplanowanego budżetu, będzie można przeprowadzić 200 procedur zapłodnienia pozaustrojowego (tj. dla około 66 par z województwa wielkopolskiego, przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur) oraz 10 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym. Każdej parze uczestniczącej w programie zostaną zrefundowane maksymalnie 3 próby zapłodnienia pozaustrojowego, maksymalnie do  5 000 zł na jedną procedurę  zapłodnienia. Natomiast każdej uczestniczce w ramach programu przed leczeniem gonadotoksycznym zostanie zrefundowana w 100 % procedura mrożnia komórek jajowych.

Umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a kliniką InviMed Poznań oraz Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym  Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu została już podpisana. To oznacza, że osoby spełniające określone wymagania mogą się już zgłaszać. Przyszli rodzice muszą oboje mieszkać w woj. wielkopolskim i płacić tu podatki, musi być stwierdzone wskazanie do zabiegu in vitro, a kobieta musi być w wieku 25-40 lat.

(opr. Maciej Januchowski)