Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Policja odpowiada na zarzuty w sprawie "pokazu siły" podczas trzeciego protestu kobiet w Wągrowcu

Zdjęcie aktualności Policja odpowiada na zarzuty w sprawie fot. WRFM

Czy policja starała się rozgonić uczestników trzeciego protestu w obronie praw kobiet, który odbył się w poniedziałek w Wągrowcu? W świetle informacji jakie do nas dotarły i jakie opublikowaliśmy (TUTAJ) wysłaliśmy zapytanie i prośbę o komentarz do wągrowieckiej policji. Poniżej publikujemy odpowiedź jaka do nas dotarła.

Szanowny Panie Redaktorze, w odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informujemy, że wągrowieccy policjanci przygotowani byli na zabezpieczenie protestu, który liczebnie odpowiadał by protestom które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, których liczba osób osiągałaby około tysiąca.
Policjanci przed rozpoczęciem poniedziałkowego marszu, byli w kontakcie z p. Izabelą Michalską. Jak się okazało, że na rynek przyszło tylko 30 osób, wówczas podjęto decyzję, że ruch miejski nie zostanie blokowany, a przejście demonstrantów musi odbyć się chodnikami.
Policjanci zadaniowani zostali do zapewnienia bezpieczeństwa pieszych  uczestników marszu, aby nie dochodziło do sytuacji, w których ktoś wtargnął by na jezdnię pod nadjeżdżający pojazd. Zapewniając jednocześnie płynność przejazdu na skrzyżowaniach.
Podczas całego protestu wobec żadnej z osób nie zostały użyte środki przymusu bezpośredniego. Nie został użyty gaz, czy pałki.
Całość wydarzenia została zarejestrowana. Sugestia rozmówczyń redakcji Waszego Radia FM, że policjanci wykonali pokaz siły, czy kogoś zastraszali, jest bardzo daleko idącym nadużyciem i manipulacją ze strony tych pań.
Podczas protestu kilkukrotnie zdarzało się że osoby protestujące usilnie próbowały zająć pas jezdni, lub całkowicie zablokować ruch poprzez blokowanie przejść dla pieszych, takie zachowanie wyczerpuje znamiona wykroczenia. Policjanci wówczas zaczęli regulować ruch. Ograniczało się to do słownego wydania poleceń. Nie doszło do sytuacji, które wymagałyby użycia pałki służbowej.
 
Z poważaniem
Oficer Prasowy KPP Wągrowiec
mł. asp. Dominik Zieliński