Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Podstawy inwestowania w fundusze ETF

Zdjęcie aktualności Podstawy inwestowania w fundusze ETF fot. nadesłane

Podstawy inwestowania w fundusze ETF

Ten instrument finansowy pozwala na generowanie dochodu poprzez zakup części już utworzonego portfela zamiast rozproszonych akcji.  ETF jest akronimem pochodzącym od angielskiego exchange-traded fund, czyli giełdowy fundusz inwestycyjny.

Inwestowanie w fundusze ETF

Jeśli czytałeś cokolwiek na temat inwestowania, prawdopodobnie natknąłeś się na radę, aby zdywersyfikować swoje portfolio. Oznacza to inwestowanie w akcje kilku spółek. Jeśli jeden z nich splajtuje, wciąż masz nadzieję na pozostałe.

ETF jest podobny w znaczeniu do funduszu inwestycyjnego (Mutual Fund), w którym można podobnie kupić część portfela. Jednak w przypadku funduszu inwestycyjnego, to właśnie jednostki uczestnictwa są nabywane przez Państwa, a dokonują tego Państwo za pośrednictwem firmy zarządzającej. Jednostki 

Na ETF-ach zarabia się więc tak samo jak na zwykłych akcjach: kupuje się taniej i sprzedaje na górce lub otrzymuje się od nich dywidendę. Dywidendy zwykle wypłacane są przez amerykańskie ETF-y. W innych przypadkach należy dokładnie przeczytać politykę funduszu.

Od czego zależy struktura ETF

ETF-y często koncentrują się na konkretnym sektorze rynku akcji. Na przykład, fundusze sektorowe koncentrują się na bankowości, technologii lub handlu detalicznym, podczas gdy fundusze towarowe skupiają się na ropie naftowej, złocie i gazie.

Istnieją również ETF-y, które koncentrują się na indeksach giełdowych. Indeks to zbiór spółek, których papiery wartościowe jego twórca uważa za najbardziej wartościowe. W związku z tym indeksowy ETF jest portfelem, w skład którego wchodzą akcje tych spółek. Na przykład, najpopularniejszym z nich jest fundusz SPDR S&P 500, który oparty jest na amerykańskim indeksie S&P 500.

Strukturę ETF można poznać w każdej chwili, w przeciwieństwie do funduszu inwestycyjnego, którego struktura jest ogłaszana kwartalnie.

Prostota funduszy ETF

Jeśli chcesz zbudować swój portfel akcji, będziesz musiał śledzić wiele papierów wartościowych, aby zobaczyć, które z nich są warte uwagi. I nie będzie to tylko przypadek kupowania, ponieważ trzeba będzie śledzić kursy w ten czy inny sposób, zastanawiając się, kiedy kupić, a kiedy sprzedać.

Oczywiście, jak w przypadku każdego instrumentu finansowego, tak i w przypadku ETF-ów warto dowiedzieć się więcej, a w tym celu obejrzyj stronę o funduszach etf, aby przeanalizować strukturę portfela.

Niski próg wejścia

Teoretycznie można wziąć dowolny indeks i kupić do niego akcje. W praktyce wymagałoby to dużych nakładów finansowych, ponieważ papiery wartościowe nie są tanie, a ich cena wynosi kilka milionów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ETF

Oczywiście trzeba się upewnić, że dany fundusz ETF jest skonstruowany na bazie solidnych instrumentów finansowych. Fundusz generalnie ponosi takie samo ryzyko jak instrumenty, które zawiera.

Jeśli planujesz wycofać swoje pieniądze w ciągu trzech lat, lepiej zainwestować w portfel obligacji. Są one bardziej stabilne, więc szanse na wygraną w takiej transakcji są większe. Jeśli planujesz inwestować na dłuższy okres czasu, wtedy sensowne jest inwestowanie w akcje.

(materiał partnera)