Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

PKP rozpisało przetarg na rewitalizację linii kolejowej z Wągrowca do granicy z kujawsko - pomorskiem

Zdjęcie aktualności PKP rozpisało przetarg na rewitalizację linii kolejowej z Wągrowca do granicy z kujawsko - pomorskiem fot. WRFM

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpisały przetarg na projekt rewitalizacji odcinka linii kolejowej od Wągrowca przez Gołańcz aż do granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Wojewódzki samorząd w ramach programu Kolej Plus dostanie na ten cel unijne pieniądze. Kryterium w przetargu jest tylko i wyłącznie cena. Osiemnastego stycznia powinny zostać otwarte przetargowe aplikacje.


Na branżowym portalu rynek-kolejowy.pl można znaleźć informacje dotyczące planów wykorzystania wyremontowanej linii na dwudziestosiedmio kilometrowym odcinku z Wągrowca do Gołańczy i dalej do granicy województwa. Pociągi pasażerskie mają osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę, a towarowe osiemdziesiąt. Dotychczas jeździły zaledwie pięćdziesiąt kilometrów na godzinę.


Torowisko musi wytrzymać nacisk 22,5 tony na jedną oś i będą po nim jeździć pociągi towarowe o długości do sześciuset metrów. Tak też muszą być przygotowane stacje kolejowe.


Odbudowy linii na razie nie zaplanowało sąsiadujące w Wielkopolską województwo kujawsko-pomorskie, które początkowo wyrażało zainteresowanie takim działaniem w związku z Regionalnym Programem Operacyjnym (perspektywa po 2023 roku). Jeżeli samorządowcy tegoż województwa zmieniliby zdanie wtedy realne byłoby uruchomienie w przyszłości połączenia z Bydgoszczą. 

(Cezary Kucharski)