Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Od piątku Wielkopolska ma nowego wojewodę

Zdjęcie aktualności Od piątku Wielkopolska ma nowego wojewodę fot. ARiMR

Od piątku Wielkopolska ma nowego wojewodę. Został nim Michał Zieliński, dotychczasowy dyrektor wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Premier powołał Zielińskiego na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamińskiego.

Zieliński jest szefem pilskich struktur PiS-u oraz pełnomocnikiem wyborczym partii Jarosława Kaczyńskiego w Obornikach. W przeszłości był kandydatem tego ugrupowania politycznego do Sejmu i sejmiku województwa, jednak nie zdobył zaufania społecznego, a co za tym idzie odpowiedniej ilości głosów by otrzymać mandat.

W połowie grudnia Mateusz Morawiecki na wniosek tego samego ministra odwołał z funkcji wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. Pod koniec listopada uznał on ważność zgody na budowę tak zwanego zamku w Stobnicy; służby wojewody potwierdziły przy tym naruszenie prawa przez starostę obornickiego przy wydawaniu pozwolenia. Podczas analizy prowadzonej przez służby wojewody pod uwagę zostały wzięte takie okoliczności, jak naczelna zasada trwałości decyzji administracyjnych, ugruntowane orzecznictwo sądów administracyjnych, nowelizacja prawa budowlanego, nieodwracalność skutków dla środowiska przyrodniczego i upływ czasu od wydania decyzji.

Według Prokuratora Okręgowego w Poznaniu, wojewoda nieprawidłowo przyjął, że odmowa stwierdzenia nieważności decyzji wynika z upływu czasu od jej wydania i błędnie uznał, że nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia minęło 5 lat. Według prokuratury, taka regulacja ma zastosowanie jedynie do spraw wszczętych po 19 września 2020 roku.

(Maciej Januchowski)