Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Od dziś obowiązkowo zasłaniamy usta i nos w miejscach publicznych

Zdjęcie aktualności Od dziś obowiązkowo zasłaniamy usta i nos w miejscach publicznych Zdjęcie ilustracyjne | fot. WRFM

Od dziś każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Należy nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal ograniczenia w przemieszczaniu się, zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego, ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób, ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych, zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe, zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.; zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, zamknięcie restauracji, ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie oraz ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.)

Jednocześnie przypominamy, że zmianie uległy terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Odbędą się one najwcześniej w czerwcu. Konkretne terminy będą podane co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne. Zamnięte pozostają również przedszkola i żłobki, zamknięty jest pasażerski ruch lotniczy oraz międzynarodowy ruch kolejowy.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę, obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują natomiast ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

(Alicja Tylkowska)