Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Objazdowa wystawa pielgrzymkowa zawitała do Gniezna! Na trasie są miejsca, które Jan Paweł II odwiedził podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Zdjęcie aktualności Objazdowa wystawa pielgrzymkowa zawitała do Gniezna! Na trasie są miejsca, które Jan Paweł II odwiedził podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. fot. Magdalena Borowska

Zaledwie jeden dzień w Gnieźnie dostępna była wystawa "Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979", zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża do Polski. Na trasie ekspozycji są miejsca, które wtedy odwiedziła Głowa Kościoła. Sporym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się zrekonstruowany papambile, na wzór tego używanego w '79tym roku. W poniedziałkowym otwarciu udział wziął między innymi arcybiskup Wojciech Polak prymas Polski.

Prymas podzielił się także osobistymi wspomnieniami związanymi z pielgrzymką papieża do Gniezna. Uczestniczył w niej jako nastolatek.

Wystawa dostępna była dla zwiedzających 3 czerwca na placu Przykatedralnym. Dodatkowo zorganizowano pokaz filmu dokumentalnego "Dziewięć dni, które zmieniły Polskę" wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski między 2 a 10 czerwca 1979 roku Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz.