Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Objazdowa wystawa pielgrzymkowa zawitała do Gniezna! Na trasie są miejsca, które Jan Paweł II odwiedził podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Zaledwie jeden w Gnieźnie dostępna była wystawa "Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979", zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża do Polski. Na trasie ekspozycji są miejsca, które wtedy odwiedziła Głowa Kościoła. Sporym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się zrekonstruowany papambile, na wzór tego używanego w '79tym roku. W poniedziałkowym otwarciu udział wziął między innymi arcybiskup Wojciech Polak prymas Polski.

Prymas podzielił się także osobistymi wspomnieniami związanymi z pielgrzymką papieża do Gniezna. Uczestniczył w niej jako nastolatek.

Wystawa dostępna była dla zwiedzających 3 czerwca na placu Przykatedralnym. Dodatkowo zorganizowano pokaz filmu dokumentalnego "Dziewięć dni, które zmieniły Polskę" wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski między 2 a 10 czerwca 1979 roku Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz.