Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Numery VIN i raporty historii pojazdu: jak można z nich korzystać, aby dokonać świadomego zakupu?

Zdjęcie aktualności Numery VIN i raporty historii pojazdu: jak można z nich korzystać, aby dokonać świadomego zakupu? fot. materiały prasowe

Decydując się na zakup auta na rynku wtórnym, niezbędne jest zapoznanie się z jego historią za pomocą numeru VIN. Możemy uzyskać pełen raport zawierający wszystkie informacje za pomocą specjalnych dekoderów. Tylko za ich pomocą możemy dokonać świadomego zakupu.

 

Czym dokładnie jest numer VIN i jak można go odczytać?

Numer identyfikacyjny pojazdu jest unikalny dla każdego samochodu i nie można go zmienić w dowolnym momencie. Dzięki niemu możemy uzyskać informacje fabryczne o pojeździe oraz o całej jego historii. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, kiedy poszukujemy samochodu na rynku wtórnym. Rozszyfrowując ten początkowo tajemniczy ciąg znaków, dowiadujemy się cennych informacji, które mogą pomóc nam podjąć decyzję odnośnie do zakupu.

Numer VIN można łatwo odczytać, korzystając z internetowych dekoderów, np. na stronie sprawdzauto.pl. Wpisując numer identyfikacyjny pojazdu, uzyskujemy jego pełen raport historii, w którym są wszystkie informacje, z którymi należy się zapoznać przed zakupem. Dowiemy się z niego jaki jest faktyczny przebieg samochodu, jakie jest jego oryginalne wyposażenie oraz czy nie brał udziału w poważnym wypadku, który mógłby uszkodzić jego konstrukcję, wpływając na poziom bezpieczeństwa podróżowania. Dodatkowo mamy dostęp do danych policyjnych, dzięki czemu możemy się upewnić, czy samochód nie został skradziony.

Z czego składa się numer VIN i jakich informacji nam dostarcza?

Numer VIN składa się z ciągu 17 znaków – zarówno cyfr, jak i liter. Dzielimy go na 3 części – WMI (World Manufacturer Identifier), VDS (Vehicle Descriptor Section) i VIS (Vehicle Indicator Section). Pierwsza z nich składa się z 3 znaków kodujących producenta pojazdu oraz kraj jego produkcji. Kolejne 6 znaków odpowiada danym technicznym, głównie o konstrukcji auta. Ostatnia z części zawiera 8 znaków oznaczających indywidualne parametry danego egzemplarza.

Zawiera się w nich m.in. rok produkcji pojazdu oraz miejsce jego montażu. Rozszyfrowując ostatnie znaki, uzyskujemy także numer serii samochodu. Rozszyfrowując cały ten kod, dowiadujemy się wszystkiego, co niezbędne o pojeździe. Możemy sprawdzić, jakie jest jego oryginalne wyposażenie, jakie części zostały wymienione i skąd pochodzi. Przy okazji mamy wgląd w całą jego historię – ewentualne wypadki i kradzieże. Dzięki temu kupując samochód, możemy sprawdzić, czy jest bezpieczny oraz, czy jego sprzedaż jest legalna.

Dlaczego numer identyfikacyjny pojazdu ma takie znaczenie?

Rozszyfrowując numer VIN, dowiadujemy się praktycznie wszystkiego na temat danego pojazdu. Ta wiedza jest szczególnie przydatna podczas zakupu auta na rynku wtórnym. Niektórzy sprzedawcy samochodów nie są w pełni uczciwi i starają się zataić pewne dane, które mają istotny wpływ na wartość i poziom bezpieczeństwa pojazdu. Sprawdzając raport historii pojazdu za pomocą dekodera numeru VIN, możemy w prosty i szybki sposób zweryfikować, czy osoba sprzedająca samochód mówi prawdę.

Za pomocą wspomnianego raportu możemy sprawdzić faktyczny przebieg pojazdu, jego fabryczne wyposażenie i upewnić się, czy zostały wymienione jakieś części. Bardzo ważne jest również zweryfikowanie, czy auto nie uczestniczyło w poważnym wypadku, który mógł uszkodzić jego konstrukcję. Poważne zdarzenia drogowe, takie jak dachowanie mogą trwale uszkodzić samochód, sprawiając, że nie jest już w pełni bezpieczny. Równie ważne jest upewnienie się, czy pojazd nie został skradziony.

(artykuł partnera)