Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Nietypowe objawy menopauzy. Czy są powodem do niepokoju?

Zdjęcie aktualności Nietypowe objawy menopauzy. Czy są powodem do niepokoju? fot. nadesłane

Menopauza to czas w życiu każdej kobiety, kiedy kończy się okres płodności – ustaje miesięczne krwawienie, jajniki przestają wytwarzać hormony płciowe, a w naszym organizmie zachodzi szereg wyraźnie odczuwalnych zmian. Wraz z osiągnięciem określonego wieku siłą rzeczy zaczynamy wyczekiwać pierwszych symptomów, takich jak uderzenia gorąca czy też huśtawki nastrojów. Warto jednak wiedzieć, że niektóre objawy menopauzy mogą być nietypowe, dlatego warto uważnie słuchać swojego ciała i przyglądać się jego reakcjom.

 

Najbardziej charakterystyczne objawy menopauzy

Objawy menopauzy zazwyczaj obejmują nie tylko kwestie związane z fizycznością, ale także ze sferą emocjonalną. Zdarza się, że kobieta w tym czasie staje się bardziej rozdrażniona i trudniej jej zapanować nad uczuciami. Dość często w okresie menopauzalnym następuje konieczność udania się do psychologa – dolegliwości w połączeniu z uświadomieniem sobie istnienia procesu starzenia mogą skutkować nawet depresją, dlatego wymagane jest profesjonalne wsparcie.

 

Symptomy towarzyszące klimakterium wynikają bezpośrednio ze zmniejszenia ilości estrogenów w organizmie. Takie zaburzenie dotychczasowej gospodarki hormonalnej ma zatem odzwierciedlenie w tym, jak zachowuje się nasz organizm. Mogą wystąpić nagłe i uporczywe uderzenia gorąca (bywa, że nawet kilkanaście razy w ciągu dnia), a ponieważ w pochwie znajduje się mniej śluzu, może się pojawić uczucie suchości, a nawet świąd i pieczenie, co z kolei wywołuje ból podczas stosunku. Niejednokrotnie kobiety w czasie menopauzy odczuwają silne zmęczenie w połączeniu z bólem mięśni, mogą się również pojawić problemy z trzymaniem moczu oraz nadmierną potliwością.

 

Dodatkowo w tym okresie zazwyczaj występują kłopoty z zasypianiem i zbyt wczesne, niespowodowane żadną konkretną przyczyną pobudki. To z kolei wpływa na ogólne osłabienie i trudności z koncentracją.

 

Nietypowe objawy menopauzy, czyli jakie?

Menopauza nie zawsze pociąga za sobą jedynie wspomniane wcześniej symptomy, które są dość łatwo rozpoznawalne i z reguły niegroźne, nawet jeśli mogą nam utrudnić codzienne życie. Do tych, które zdarzają się znacznie rzadziej, zaliczamy m.in.:

  • parestezje – mrowienia kończyn górnych i dolnych, co ma bezpośredni związek ze zmniejszoną produkcją kolagenu;
  • szumy uszne – dzwonienie czy dudnienie, które nie pochodzi z otoczenia;
  • swędzenie skóry – menopauza przyspiesza proces starzenia się, a skóra traci niezbędne nawilżenie i jędrność. Wysuszenie wiąże się natomiast ze swędzeniem, które może się nasilać zwłaszcza w nocy;
  • obrzęk lipidowy – zazwyczaj towarzyszy otyłości, a nagłe tycie jest podczas menopauzy częste. Charakterystyczne dla takiego obrzęku są opuchnięte, wrażliwe na dotyk nogi;
  • zwiększenie poziomu „złego” cholesterolu – jak wiadomo, może on prowadzić do rozwoju chorób, w tym miażdżycy.

 

Jak reagować na dziwne objawy menopauzy?

Odpowiedź jest prosta – należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, nawet jeśli symptomy są typowe i nie odbiegają od normy. Lekarz umożliwi wdrożenie skutecznych sposobów zredukowania dolegliwości, które mają miejsce w trakcie klimakterium, a do tego zleci konieczne badania. Tym samym zmniejszymy ryzyko chorób, które mogą wynikać bezpośrednio z niektórych objawów.

 

(Artykuł partnera)