Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Narodowe Czytanie w regionie

Zdjęcie aktualności Narodowe Czytanie w regionie fot. materiały prasowe

W sobotę w wielu miejscach nie tylko naszego kraju odbędzie się Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej edycji będą czytane Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

7 września w regionie przewidziano kilka wydarzeń.

W Wągrowcu akcja Narodowego Czytania 2019 odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uroczystość rozpocznie się odczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie młodzież z Teatru Bez Nazwy przedstawi inscenizację wybranych scen z Katarynki Bolesława Prusa oraz Sachema Henryka Sienkiewicza. Następnie mikrofon otrzymają zaproszeni goście. Na uroczyste Narodowe Czytanie Nowel polskich zostaną zaproszeni: władze miasta, radni, przedstawiciele instytucji kultury, nauczyciele, czytelnicy, przyjaciele biblioteki, młodzież, mieszkańcy Wągrowca. Na zakończenie akcji każdy uczestnik otrzyma okolicznościową pamiątkę Narodowego Czytania.

Akcja Narodowego Czytania rozpocznie się o godz. 12:00 na Rynku Miejskim w Wągrowcu lekturą Katarynki Bolesława Prusa. Uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć wystawę książek wybranych przez Parę Prezydencką w ramach Narodowego Czytania 2019 a także wziąć udział w konkursie literackim. Dodatkowo dla uczestników zostanie przygotowany kącik z darmową książką. Zaproszonymi do wspólnego czytania będą władze powiatu wągrowieckiego, młodzież i dzieci ze szkół, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz sympatycy biblioteki i księgarni.

Organizatorem akcji Narodowego Czytania 2019 jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu a współorganizatorami Powiat Wągrowiecki i Księgarnia Locum w Wągrowcu.

Akcja Narodowego Czytania w Skokach odbędzie się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy. W spotkaniu wezmą udział zarówno mieszkańcy miasta i gminy Skoki, jak i przedstawiciele władz samorządowych. Przedział wiekowy uczestników będzie zróżnicowany. Obok dzieci i młodzieży uczącej się czytać obecni będą dorośli oraz seniorzy. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 powitaniem uczestników i odczytaniem listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej zaprezentowane zostaną walory edukacyjne nowel. Następnie wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnej lektury Nowel polskich.  Przewidziano wyświetlenie adaptacji filmowych oraz koncert lokalnych artystów. 

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania w Łeknie odbędzie się na terenie niedawno powstałego placu targowego usytuowanego w pobliżu jeziora. Wybrane fragmenty Nowel polskich czytać będą zaproszeni goście oraz chętni czytelnicy. Po wysłuchaniu lektury będzie czas na kawę i domowe wypieki, a także na wspólne pamiątkowe zdjęcie. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkę związaną z tegoroczną edycją Narodowego Czytania.

Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna Gminy Wągrowiec w Łeknie.

W Wapnie Akcja Narodowego Czytania odbędzie się w parku przed biblioteką. Do czytania zostaną zaproszeni wójt gminy, radni, nauczyciele, dzieci, młodzież, emeryci, czytelnicy biblioteki. Na zakończenie przewidziano poczęstunek.

W akcji Narodowego Czytania w Gołańczy pod wierzbą przy pompie wezmą udział uczestnicy Klubu Żywej Książki działającego przy bibliotece. Na uroczystość zostaną zaproszeni mieszkańcy miasta i gminy, a wszystkich zebranych powita pani wiceburmistrz miasta i gminy, która przeczyta fragment wybranej Noweli polskiej. Następnie w całości zostanie przeczytana Katarynka Bolesława Prusa, a pozostałe utwory tylko we fragmentach, aczkolwiek dość obszernych. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka z dawnej katarynki.

Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna wraz z Gołanieckim Ośrodkiem Kultury.

Narodowe Czytanie odbędzie się na rynku przy Baszcie Żnińskiej. Ponieważ czytanym tekstem będzie Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruno Schulza, wprzedsięwzięcie zaangażowani zostaną strażacy z terenu Gminy Żnin. Jak co roku czytać będą przedstawiciele władz samorządowych i żnińskich instytucji.

Organizatorem Narodowego Czytania 2019 jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie we współpracy z Wydziałem Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Żninie.

(Maciej Januchowski)