Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Na terenie Nadleśnictwa Oborniki żyje Włochatka. To rzadko występujący w Polsce ptak

Zdjęcie aktualności Na terenie Nadleśnictwa Oborniki żyje Włochatka. To rzadko występujący w Polsce ptak fot. o. Sergiusz Niziński

Na terenie Nadleśnictwa Oborniki leśnicy odnotowali trzy stanowiska Włochatki, niewielkiej pierzastej sówki. Ptak ten rzadko występuje w Polsce, a zamieszkuje zazwyczaj tereny górskie.

- Ta rzadka sowa lubi zajmować dziuple wykute przez dzięcioła czarnego lub inne otwory w pniach drzew, choć korzysta również z budek lęgowych. Wybiera dziuple z wejściem, przez które ledwo może się wcisnąć, jednak wewnątrz są one głębokie i w miarę przestronne - poinformowano na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu do tej pory powołano dla sów dwie strefy ochronne, są przeznaczone dla puchaczy. Zatem kolejne trzy i to dla włochatki, to naprawdę cenne obszary. W obrębie strefy ścisłej całorocznej ochrony nie wolno przebywać ani wykonywać żadnych prac bez odpowiedniego zezwolenia. Powoływane są one decyzją właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W przypadku włochatki strefa ochrony całorocznej sięga promieniem do 50 metrów od gniazda. 

(opr. M. Januchowski)

Error