Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Na terenie boiska gnieźnieńskiej siódemki stanęła tablica upamiętniająca dawny żydowski cmentarz.

Zdjęcie aktualności Na terenie boiska gnieźnieńskiej siódemki stanęła tablica upamiętniająca dawny żydowski cmentarz. fot. Magdalena Borowska

Na terenie boiska Szkoły Podstawowej numer 7 odsłonięto tablicę upamiętniającą pochowanych dawniej mieszkańców Gniezna i okolic wyznania żydowskiego. Pozostałości nekropolii, choć nieco zaniedbane, przetrwały do dziś. Zarówno podczas okupacji niemieckiej, jak i zniewolenia sowieckiego, dążono do zatarcia w pamięci tego miejsca. Fragment dawnego żydowskiego cmentarza zajmuje dziś boisko, a budynki użytkowe zamieszkują lokatorzy. Mówi Michał Powałowski prezydent Gniezna.

Jak podkreślał Powałowski, to ważne wydarzenie zarówno dla uczniów siódemki, jak i dla wszystkich mieszkańców Gniezna. Nie bez znaczenia jest też fakt, że to właśnie cmentarz w kulturze żydowskiej zajmuje specjalne miejsce. Mówi Alicja Kobus wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczpospolitej Polskiej.

W całym przedsięwzięciu chodzi również o tolerancję i poszanowanie odrębności kulturowej, mówi Anna Knocińska dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 7 w Gnieźnie.

Uroczystość poprzedził cykl działań prowadzonych w placówce, związanych z kulturą żydowską. Odbywały się różnego rodzaju warsztaty, wykłady i lekcje, przygotowane dzięki współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego. Mówi Jarosław Mikołajczyk.

Inskrypcja powstała dzięki współpracy szkoły, gminy żydowskiej i fundatora tablicy, zmarłego niedawno Huberta Palucha. Uroczystą oprawę artystyczną wydarzenia przygotowała społeczność szkolna.